2024. április  24., szerda, György

PÁVAI ISTVÁN: AZ ERDÉLYI MAGYAR NÉPI TÁNCZENE – könyvbemutató

2013 NOV

Pávai István népzenekutató Az erdélyi magyar népi tánczene című kötete először 2012. decemberében jelent meg Kolozsváron, a Kriza János Néprajzi Társaság kiadásában. A nagy érdeklődésre való tekintettel a budapesti Hagyományok Házával közösen elkészült 2013-ban a második (változatlan) kiadás. A kötet a népzenekutató 2005-ben megvédett zenetudományi disszertációjának bővített változata, közel ötszáz oldalon keresztül kalauzolja az erdélyi magyarság körében fennmaradt néptáncok zenéje iránt érdeklődőket. A csíkszeredai közönség is megismerheti az értékes kiadványt a Kájoni János Megyei Könyvtár előadótermében 2013. november 11-én, délután hat órakor kezdődő könyvbemutatón.

Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

.

A kötetet Richter Pál, az MTA BTK Zenetudományi Intézet igazgatója, a budapesti Zeneakadémia Népzene Tanszékének vezetője lektorálta, méltatása szerint: „Az erdélyi magyar népi tánczene Pávai István eddigi kutatói életútjának főműve, a népi hangszeres tánczene és a népi többszólamúság vizsgálata szempontjából úttörő jelentőségű tudományos munka. "

A szerző a terepen végzett gyűjtőmunkájáról készült videó- összeállítással kísérve mutatja be a kötetet.

Közreműködik Györfi Erzsébet és a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes zenekara.

Pávai István (Székelyudvarhely, 1951) népzenekutató. A kolozsvári Gheorghe Dima Zeneakadémián szerzett muzikológus diplomát (1976). Csíkszeredai működése alatt egyik kezdeményezője és 1980-ig zenei szerkesztője volt a Régizene Fesztiválnak, a Barozda együttes alapító tagja és az erdélyi táncházmozgalom kialakításának egyik résztvevője. PhD zenetudományi doktori fokozatot szerzett a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen (Budapest, 2005). Az MTA BTK Zenetudományi Intézete tudományos főmunkatársa, a Hagyományok Háza Lajtha László Folklórdokumentációs Központja vezetője és egyben a Liszt Ferenc Zeneakadémia tanára. 1993-ban a Martin György Alapítvány kiemelt 1. díját kapta meg. 2012-ben a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjével tüntették ki.

Pávai István nonlapján a kötet tartalmáról: http://www.pavai.hu/index.php?page=254