2024. április  27., szombat, Zita

101 VERS CSÍKSOMLYÓRÓL és 123 VERS A CSALÁDRÓL című versantológiák bemutatója

2015 MáRC

A Kriterion Könyvkiadó 101 – 111 – 123 vers elnevezésű antológiasorozata két kötetének – 101 vers és ének Csíksomlyóról, és a 123 vers a családról anyagát Mirk László magyartanár válogatta és szerkesztette. A szép kivitelezésű, illusztrált verseskötetek bemutatójára a Kájoni János Megyei Könyvtár előadótermébe, 2015. március 26-án 18 órára várjuk a verskedvelőket. Bevezetőt mond H. Szabó Gyula, a Kriterion Könyvkiadó igazgatója, a köteteket Mirk László mutatja be.

A verseket válogató Mirk László ajánlja figyelmünkbe az antológiákat:

A Csíksomlyónak szentelt kötet 85 verset és 16 kottával együtt közölt Mária-éneket tartalmaz. Olyan szerzők vallásos, istenes verseit, amelyek Csíksomlyó szellemiségéhez kötődnek: a csodatevő Szűz Máriáról szólnak, de felidézik a pünkösdi zarándoklat életre szóló élménye mellett a somlyói születésű népzenekutató, a csángók apostolának is nevezett Domokos Pál Péter, a tudós polihisztor P. Kájoni János, az iskolaalapító ferences rendi barátok, vagy az itt diákoskodó Gábor Áron alakját, hogy csak néhányat említsünk e szakrális helytől elválaszthatatlan egykori és közelmúltbeli szellemi kiválóságok közül.
Itt említjük meg a Segítő Szűz Mária kegyszobor legendáját 1845-ben rímekbe foglaló, de a nevét elhallgató egykori csíksomlyói diák szép versezetét. De volt, akit a Nagysomlyóhoz kötődő hitrege, a Kőosztováta, a Kissomlyó hegyén élt remete alakja, élete, a kegytemplom, vagy a csángók búcsújárása ihletett meg. A Mária-énekek közül pedig azok kerültek be a kötetbe, amelyek gyakran csendülnek fel tízezrek, százezrek ajkán, akik a világ minden tájáról pünkösdkor Csíksomlyóra zarándokolnak.

H. Szabó Gyula, a Kriterion Könyvkiadó igazgatója nemrég egy névtelen, de önmagát építő sorozatként jellemezte versantológiájuk láncolatát, amelynek egyik utóbbi példánya család tematikájú. A benne megszólítottak között vannak apák, anyák, gyermekeik, nagyszülők, unokák, s a szerzők sorát az 1859-ben született Benedek Elek indítja, a kötetzáró verset a csíkszeredai Noszlopi Botond írta, aki 1985-ben született. Így tehát 124 év, 68 hazai magyar költő 123 versével ismerkedhet meg a kedves olvasó amikor átlapozza e kötetet, amelyben nem egy illuzórikus családképpel találkoznak, ahol mindenki, mindig, mindenkit szeret, s a szeretet jegyében mindegyre odaígérik egymásnak az összes csillagot. Erről már az Ajánlás olvasásakor meggyőződhetnek. A könyv újdonságát az jelenti, hogy az illusztrációkat a kolozsvári Báthory István Elméleti Líceum tehetséges, a grafikában nagy jártasságra szert tett diákjai készítették.