2024. április  19., péntek, Emma

HARCTÉRI FOTÓNYOMATOK A NAGY HÁBORÚBÓL – kiállítás és előadás

2017 MáJ

Az első világháború emlékezetét felelevenítő kiállítás megnyitójára és vetítéssel kísért előadásra várják a téma iránt érdeklődő csíkszeredai közönséget 2017. május 31-én délután a Kájoni János Megyei Könyvtárba. Ötven ritka és értékes háborús fotográfiát láthat a kiállítás közönsége, dr. Katona József budapesti orvos magángyűjteményéből. A találkozón dr. Katona József Katonai orvoslás címmel tart előadást, vetítéssel kísérve, képeslapok, dokumentumok, fényképek, segítségével nyújt betekintést a 20. század eleji magyar katonai orvoslás történetébe.

A Nagy Háború idején igen csekély volt a képes híranyag a folyóiratokban. Nagyszámú ember harcolt a frontokon s hozzáztartozóik nehezen értesültek sorsukról, hazaírt leveleiket cenzúrázták. Az Érdekes Újság öt harctéri fotópályázatot hírdetett, hogy a beérkezett képeket leközölje olvasóközönsége számára. A pályázaton amatőr és profi fotósok vehettek részt. Az öt pályázatra összesen 6800 kép érkezett, az újság ezeket fokozatosan közölte. A Magyar Nemzeti Múzeum ezekből 200 darabot őriz. A komoly zsűrizést követően a képekből különleges fotónyomatok készültek. 120 fotónyomatból 10 album készült. Dr. Katona József apai nagyapja, szintén dr. Katona József, első háborús kórházparancsnoktól örökölt egy ilyen albumot, amelynek képei igazi, eredeti műremekek.