2024. április  25., csütörtök, Márk

Látogatás a könyvtár mesés világába - papírszínház a gyermekkönyvtárban

2019 JúN

Látogatás a könyvtár mesés világába címmel papírszínház segítségével megjelenített mesét olvasnak a gyermekkönyvtárosok június 4-én és 5-én, kedden és szerdán 12 órától. Csoportok számára előzetes egyeztetés szükséges a következő telefonszámon: 0730 641 667.

A ZENÉSZ KÁJONI – rendhagyó, zenés-képes könyvtári óra középiskolásoknak

2019 JúN

A zenész Kájoni címmel ifj. Szabó András, a Nagy István Művészeti Szakközépiskola zenetanára Kájoni János zenei örökségét hozza közelebb a középiskolás korosztályhoz, zenével és vetítéssel kísért rendhagyó könyvtári óra keretében. 2019. május 24-én, pénteken, valamint 2019. június 4-én, kedden13 órai kezdettel a Joannes Kájoni Szakközépiskola diákjai vesznek részt a rendhagyó könyvtári órákon. Ugyanakkor ezek az órák nyitottak az egyéni érdeklődők számára is.

Kájoni János emlékév keretében a megyei könyvtár célja közelebb vinni a fiatalokhoz Kájoni polihisztori személyiségét, sokoldalú életművét, az általa képviselt szellemi értékeket. Kájoni János öröksége címmel interaktív, rendhagyó könyvtári órákra várják a középiskolás csoportokat, májusban és júniusban az Iskola másként program keretében és a XV. Hargitai Megyenapok programjainak sorában. Részletek:

Kájoni János (1629 vagy 1630 – 1687) 17. századi tudós ferencrendi szerzetes, zeneszerző és dallamgyűjtő, orgonista és orgonakészítő, nyomdaalapító és nyomdász, építész, történetíró, botanikus, sokoldalú tudományos, irodalmi, zenei és építő munkájával jelképes személyiséggé vált Erdélyben. Gazdag, sokoldalú életművének legjelentősebb és legismertebb területe zenei tevékenysége, ő az első erdélyi zenész, aki európai hírnévre tett szert, akit Domokos Pál Péter népzenekutató és zenetörténész méltán nevezett„ Erdély éneklő Pázmány Péterének." Zenei művei széleskörű érdeklődéséről és zenei műveltségéről vallanak, a 17. századi Erdély zenetörténetének legfontosabb forrásai.

Kájoni Cantionale Catholicum című nyomtatott énekeskönyve, amelyet a csíksomlyói ferences kolostorban maga alapította nyomdában 1676-ban adott ki, több mint három évtizedes zenei gyűjtőmunkájának eredménye. A Kájoni Kódex 1634-1671 között keletkezett, részben Kájoni kézírásában fennmaradt nagy zenei antológia, amely egyházi művek mellett világi énekeket is megörökített. A kódex egyértelmű bizonyítéka annak, hogy a 17. századi erdélyben élő Kájoni sokoldalú élő kapcsolatban állt a korabeli európai zenei élettel. Az általa lejegyzett, vagy szerzett dallamokra nemcsak történelmi emlékként tekinthetünk, ezek az énekek a 21. század emberéhez is szólhatnak.