2020. január  17., péntek, Antal

AZ OLVASÓKÖR SZEPTEMBERI TALÁLKOZÓJA: Irodalmi művek filmen

2019 SZEPT

A Kájoni János Megyei Könyvtárban működő Olvasókör évadnyitó találkozójára szeretettel várnak minden érdeklődőt, szeptember 16-án, hétfőn délután, 16.30 órai kezdettel. Az új évadban az irodalom és a filmművészet kapcsolata lesz a téma, a találkozók során kiemelkedő irodalmi művek és azok filmes adaptációja közti összefüggéseket, tanulságokat járunk körül. A szeptemberi témát Cseke Gábor író, a kör animátora ajánlja figyelmünkbe:

"A huszadik században megerősödő és villámgyorsan felfutó filmművészet új helyzetet teremtett a művészetek viszonylatában. A filmtörténetek írói mind gyakrabban nyúltak – előbb csak ihletért, később ötletekért vagy egész cselekményszálakért – már bevált irodalmi művekhez, meghonosítva a megfilmesítés műfaját. Ez az eljárás ma már gyakorlat. Egyre több az olyan kiemelkedő irodalmi mű, melynek létezik filmbeli feldolgozása, adaptációja. E művelet szakmai-etikai szabályrendszere és gyakorlata az idők folyamán alakult ki és szűrődött le.
Ezzel kapcsolatban az olvasókör szeptember 16-i, évadnyitó találkozóján a megyei könyvtár üléstermében ismertetjük a neves esszéíró és könyvkiadó, Illés Endre véleményét egy visszhangos irodalmi megfilmesítésről, Friedrich Dürrenmatt Az öreg hölgy látogatása című színdarabjának amerikai, francia és olasz koprodukcióban készült adaptációjáról. A szerző Dürrenmatt című rövid írásában a filmre reagálva azt kifogásolja, hogy a színdarabban ábrázoltakhoz viszonyítva a film által sugallt tanulság hamis, nincs összhangban a szerző eredeti erkölcsi elvárásaival. Illés Endre írásának szövege digitálisan elérhető az Olvasókör honlapjáról.

<< < 2020 JANUÁR > >>