2024. április  25., csütörtök, Márk

Oláh-Gál Róbert: Arany János és erdélyi barátai - könyvbemutató

2019 SZEPT

Oláh-Gál Róbert matematikus, tudománytörténész, Bolyai-kutató legújabb művelődéstörténeti kötete Arany János emléke előtt tiszteleg. Kik voltak a költő erdélyi barátai, levelezőpartnerei, tanárkollégái, hogyan hatottak költészetére, munkásságára, magánéletére? A szerző ilyen kérdésekre keresi a választ, levéltárakban, hagyatékokban, fennmaradt levelezésekben kutatva bizonyítékok után. Arany János és erdélyi barátai címmel a Pro-Print Könyvkiadó gondozásában, 2019-ben jelent meg a kötet, amelynek csíkszeredai bemutatóját 2019. szeptember 26-án, csütörtökön délután 17 órától, a Kájoni János Megyei Könyvtárban tartják. A bemutatón jelen lesz Burus Endre, a kiadó vezetője, Lövétei Lázár László költő, esszéíró és Arany-kutató mutatja be a kötetet és beszélget a szerzővel. Részletek:

Arany levelezőpartnerei közé tartozott Mentovich Ferenc, a marosvásárhelyi Református Kollégium kiváló professzora, akit alig ismer az utókor, ő hívta meg a költőt Nagykőrösre is. A könyvben a szerző közel százoldalas fejezetet szentelt Arany János és Mentovich Ferenc barátságának. Érdekesség, amit kevesen tudnak, hogy Arany János, bár sokat olvasott róla és nagyon tisztelte, soha nem járt Erdélyben, viszont több erdélyi ismert személyiséggel levelezett. Levelezőpartnereiről külön fejezetben emlékezik meg a szerző.

Dr. Oláh-Gál Róbert (Marosvásárhely, 1958) matematikus, Bolyai-kutató, taudománytörténész, szakíró. A Bolyai Farkas Elméleti Líceumban érettségizett, majd a Bukaresti Tudományegyetem Matematika Karán szerzett matematikus diplomát 1982-ben. Az egyetem elvégzése után 1985-ig középiskolai tanárként dolgozott, 1985-2000 között pedig programtervező matematikusként. Doktori disszertációját Debrecenben, a Kossuth Lajos Tudományegyetemen védte meg, 1993-ban. 2000-2010 között a Babeş–Bolyai Tudományegyetem Csíkszeredai Kihelyezett Informatika Tagozatának volt az oktatási felelőse. 2010 óta a Sapientia Egyetem Csíkszeredai Gazdaság- és Humántudományok Karának főállású oktatója, adjunktusi beosztásban. Több könyve és számos tanulmánya jelent meg a két Bolyairól. A Bolyaiak életét és munkásságát kutatva jutott hozzá számos más neves tudósunk dokumentumaihoz, könyveiben forrásértékű életrajzi adatokat közölt, amelyek így bekerültek a köztudatba. Hazai és magyarországi folyóiratokban számos ismeretterjesztő, tudománynépszerűsítő cikket, tanulmányt publikált. Munkásságát 2019-ben Hevesi Endre-életműdíjjal ismerték el. Fontosabb megjelent kötetei: Gondolatok Bolyai Jánostól és Bolyai Jánosról (2002); Bolyai Farkastól Farkas Gyuláig, Status Kiadó (2006); Erdélyi tájakon a Bolyaiak nyomában (2009); Az értől az óceánig: Réthy Mór akadémikus élete és munkássága (2013); Bolyai Farkas arcképfestője Szabó János, társszerző: Apor Eszter (2016).