2024. április  26., péntek, Ervin

Kisné Portik Irén: Öltések üzenete - könyvbemutató

2019 OKT

Öltések üzenete címet viseli Kisné Portik Irén gyergyószentmiklósi néprajzkutató új könyve, amelynek bemutatójára szeretettel várunk minden érdeklődőt a Kájoni János Megyei Könyvtár előadótermébe, 2018. október 18-án, 17 órára, a X. Székelyföld Napok eseményeinek sorában. Részletek:

"Kézműves értékeink védelmében vannak szakszerű gyűjteményeink, korszerű tárolást és bemutatást biztosító múzeumaink. Kulturális javaink mégis veszélyben vannak, mert javarészük előállítási technikáit nem ismerjük. Különösen népi szőttesek, varrottasok, hímzések elkészítésének sokoldalú ismerettárát fenyegeti nagy veszély.
Mi lesz, ha ez a tudás végképp kihal? Ez is értékteremtő munka, még a XXI század felgyorsult társadalmában is.
Ebben nyújt segítséget ez a kiadvány. Több mint 400 kép segít a száznál több öltéstechnika elsajátításában. A különböző hímzésekhez hozzávaló alapanyag megválasztása, előkészítése, a segédeszközök beszerzése mind fontos tudnivaló azok számára, akik éltetni szeretnék ezt a nagy múltú és sokoldalú tudást.
A varrótű, mint a legkisebb szerszámok egyike csodákat képes művelni a hímző vásznán, ha szakavatott kezek mozgatják.
Tudomást lehet szerezni, szövés-hímzés legelemibb szálegységeinek archaikus nevéről, a mérőszalag előtti mértékegységekről, az öltéstípusoknak családokba való besorolásáról." - Hegedüs Csilla ajánlása

Kisné Portik Irén könyvének tárgya a magyar hímzéskultúra jellemzőinek megismertetése, valamint a technikai kivitelezés leírása ábrákkal, fotókkal való segítése az újratanulásnak, a hagyományos tárgykészítésnek. A magyar textil és tárgyalkotó kultúra fogalmaiban is változást hoz, bizonyítékokat keresve és találva a helytelenül használt dísz és díszítés fogalmát illetően, a kommunikációs készség ősi ösztöneire hívva fel a figyelmet, a jelek és jelképek kézenfekvő használatával, és azok szimbólumként való használatával. Kézimunka könyvekben eddig nem példázott öltések, fogalmak, történetiségek első alkalommal kapnak nyomdafestéket. Segítené szeretné azokat, akik tanulni vagy tanítani szeretnék ezeket a gépiesedés által elnyomott textil technikai értékeket. Ösztönözni kíván minden kézműves igyekezetet, ami népi és polgári vonatkozású és textil megvalósítású.

Kisné Portik Irén néprajzkutató, szakíró, szakoktató, idegenvezető, programszervező, Szászrégenben született 1955-ben, 1977-től Gyergyószentmiklóson él és dolgozik. Elemi és középfokú tanulmányait szülővárosában végezte. A Debreceni Kossuth Lajos Egyetem Bölcsész karán, néprajz szakon diplomázott. Több képzésen vett még részt és szerzett oklevelet. Az iparban a tervezésben, kulturális intézményekben szakreferensként és igazgatóként dolgozott. Szakoktatói és szakirányító munkája is jelentős. Szakíróként, több mint 400 cikk fűződik a nevéhez.
Kötetben megjelent munkái:
Felső – Maros vidéki keresztszemesek, Kriterion, 1985 (társszerző)
Két nagyanyám időjósló mondókái, Népismereti Dolgozatok 1994. Kriterion, Bukarest
Kossuth Lajos a magyar nép tudatában. Mark House, Gyergyószentmiklós, 2002.
Barát Jóska Gyergyóalfalu Naszreddin Hodzsája. Mark House, Gyergyószentmiklós, 2005.

Gyergyó és a fenyő, Demaco, Székelyudvarhely, 2006.
Barát Jóska, az alfalvi adomázó, Mark House, Gyergyószentmiklós, 2007.
Ahol a sulykok beszélnek, F&F International, Gyergyószentmiklós, 2008. (társszerző)
Rejtélyes számok a hiedelemvilágban, Demaco, Székelyudvarhely, 2009.
A Gránátalma Egyesület úrihímzései, F&F International, Gyergyószentmiklós, 2014.
Szépanyám szőtte dédanyám varrta és hímezte, Hargita, Csíkszereda 2015.
Kitüntetései:
2000 -   Aszalós János díj