Keres
2024. április  25., csütörtök, Márk
Magyar
 

Kászonszék népi gyógyászata

2013 MáRC
04

Kászonszék népi gyógyászata

– a Honismereti esték első találkozóján  zsúfolásig megtelt a könyvtár előadóterme

Zsúfolásig megtelt február 28-án, csütörtökön délután a Kájoni János Megyei Könyvtár előadóterme. A Honismereti esték a könyvtárban címmel indított rendezvénysorozatunkelső találkozóján közel száz érdeklődőt köszöntött Kopacz Katalin könyvtárigazgató.

   Kászonszék népi gyógyászata címmel András Ignác helytörténész, néprajzi író, a kászonaltízi Dr. Lukács Mihály Általános Iskola igazgatója tartott vetítéssel kísért előadást. A népi kultúra és a hagyományos, népi gyógyítás iránt érdeklődő olvasók már a második, bővített kiadását vehetik kézbe András Ignác azonos címmel megjelent kötetének  A  szerzőt és könyvét Gál György Attila, a Verbum Keresztény Kulturális Egyesület vezetője mutatta be a közönségnek. A kiadó együttműködése András Ignáccal 2008-ban kezdődött. Korábban a Kászoni-medence településeinek rendhagyó útikalauzait jelentették meg.  A most bemutatott kötet első kiadása a 2011-i karácsonyi vásár  legkeresettebb könyve volt, ezért is jelentették meg most bővített kiadásban, amely a kászoni borvízek gyógyhatásának bemutatásával is kiegészült.

   András Ignác előadásában elmondta, már diákkorában, tanítóképzős évei alatt megismerkedett a néprajzi gyűjtőmunkával, 1979-ben pedagógusként került vissza szülőföldjére, a Kászoni-medence falvaiban kezdte meg a népi gyógyászatra vonatkozó adatgyűjtést. Az évtizedes gyűjtőmunka melléktermékeként állt össze öt korábbi kötetének az anyaga, amelyekben a kászoni településeket mutatja be. E sajátos, zárt medence szellemi népi kultúrájába nyújt betekintést a népi gyógyászattal foglalkozó kötet. Előadását a következő gondolattal indította András Ignác: „Minden élőlény életét két fontos esemény határolja: a születés és a halál. E két határ között minden élőlény önállóan teljesíti küldetését a világban. Egy dolog minden életben közös: az állandó harc az életben maradásért, és hogy ez tudatosan vagy ösztönösen történik-e, szinte lényegtelen."

   A kászoniak  - egy eléggé zárt tájegység lakói – máig  megőrizték azt az ősi tapasztalatra épülő népi tudást, ami nemzedékről nemzedékre öröklődött,  a betegségekkel szemben, az életbenmaradásért folytatott mindennapi küzdelemben.
“A népi gyógyászat emlékei elődeink kultúrájának fontos részei, a népi természetismeret és hiedelemvilág ötvöződik egy-egy receptben és gyógymódban” – vallja András Ignác, aki ennek a sajátos szellemi kultúrának az értékeit próbálja felmutatni kötetében.

   Könyvének fejezeteiben vizsgálja a Kászoni-medence népi gyógyászatának kialakulását befolyásoló tényezőket, a kórtüneteket és népi kezelésüket, a kászonszéki népi gyógyászatban használt növényeket, a felhasznált növények latin és magyar nevének jegyzékét, a népi növénynevek mutatóját, az utolsó fejezetben Kászonszék fontosabb borvizeinek dokumentumaiba nyújt bepillantást. A szerző köszönetet mondott a Csíkért Egyesületnek és Hargita Megye Tanácsának a  kiadás támogatásáért.

   A színes és adatgazdag előadás után sokan álltak sorba dedikáltatni a kötetet, amelyet a Verbum kiadó számos kiadványával együtt a helyszínen megvásárolhattak a találkozó résztvevői, közben pedig a kászoni szilvapálinkát és a finom kászoni süteményt, a túrós darázsfészket is megkóstolhatták.

Csíkszereda,  2013.  március 1.

 
NYITVATARTÁS

HÉTFŐ - PÉNTEK:

8.00 - 18.00

SZOMBAT - VASÁRNAP:

ZÁRVA

Hasznos linkek

Hargita Megye Tanácsa


Hargita Megyei Kulturális Központ


Hargita Megyei
Hagyományőrzési Forrásközpont


Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ


Hargita Népe Kiadó


Hargita Kiadóhivatal –
Székelyföld Kulturális Folyóirat


Hargita Megyei
Művészeti Népiskola

ÁPR
22

130 éve

1894. április 22-én Nagyszebenben meghalt Simon Péter Jukundián zenetanár, zenei szakíró, tanítóképző intézeti igazgató, Ferenc-rendi házfőnök.

Tovább ►

<< < 2024 ÁPRILIS > >>
H K SZ CS P SZ V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Kérdéseire, a könyvtári szolgáltatással kapcsolatos észrevételeire a könyvtárosok válaszolnak
önnek e-mailban, amennyiben Ön kitölti az adatokat.

Kérdezd a könyvtárost