2024. április  26., péntek, Ervin

Húsvéti készülődés a könyvtárban gasztronómiai est

2013 MáRC

Húsvéti tojások pogány üzenete – teltházas előadás a könyvtárban

A húsvéti ünnepkör hagyományaihoz kapcsolódó találkozókra került sor a csíkszeredai Kájoni János Megyei Könyvtár előadótermében, Hargita Megye Tanácsának húsvéti rendezvénysorozata keretében, 2013. március 12-én délután. Kisné Portik Irén gyergyószentmiklósi néprajzkutató Húsvéti tojások pogány üzenete címmel tartott vetített képes előadást, nagyszámú érdeklődőnek.

Kisné Portik Irén 2500 Kárpát-medencei tojáshím  elemzése alapján foglalta egységes rendszerbe a jelképeket. Az előadás során több mint száz tojásmintát vetített ki, valamint bemutatta a gyergyószárhegyi múzeumban őrzött különféle mintázatú tojásokat is. Előadásában kifejtette, hogy a tojáshímek motívumai, mintái nem egyszerűen díszek, hanem egy nagyon jól meghatározott  jelképrendszer részei. Rávilágított a jelképek ősi, több ezer éves pogány eredetére, a motívumok mitikus, népmesei  összefüggéseire.

Az előadó a tojáshímek motívumait négy nagy mintacsaládba sorolta jelentésük szerint:
a természet megújhodásának mintacsaládja - főleg növényi motívumok,  virágok, ágak levelek;
a teljes ragyogásban visszatérő Nap mintacsaládja -  a Nap ábrázolásai  és földi megfelelői, például  virág, rózsaformák; az anyaföld megtermékenyítésének mintacsaládja - ebben a csoportban előtérbe kerül a mezőgazdaságban használt, főleg manuális eszközök ábrázolása; a rontás távoltartásának mintacsaládja – ősi, mágikus hiedelmekre visszavezethető ábrák,  például állatok testrészeinek ábrázolása (szarv, toll, köröm), újjak, szerencsét hozó patkó, fésű, stb.

A jelképek használatát  ősi törvényszerűségek határozzák meg, amelyek a mai ember számára már feledésbe merültek, mégis természetszerű, hogy  a motívumok keresztény köntösben a XXI. század húsvéti asztalain is jelen legyenek.

Az előadásról olvashatunk a Székelyhon.ro portálon is,

Iochom Zsolt videofelvétele az előadásról  a Székelyhon.ro portálon:

Receptdaráló  –  gasztronómiai est

Nagyszámú érdeklődőt vonzott a könyvtárba az ugyancsak március 12-én, 19 órától kezdődő ’Receptdaráló’ is, a már második alkalommal szervezett gasztronómiai est a Székely Konyha magazin szerkesztőivel. Ezúttal hagyományos, székelyföldi húsvéti eledeleket mutatott be Jánossy Alíz, a Székely Konyha gasztronómiai magazin felelős szerkesztője és meghívottja, a gyergyószárhegyi Bartalis Hajnal, aki a hagyományos, kemencében sütött 'kókonyát' és 'galambast' készítette el és mutatta be a vendégeknek. Siklódy Ferenc képzőművész a lap grafikai arculatának készítéséről beszélt a közönségnek. Az est jó hangulatát fokozta a Székely Konyha csapata által ízlésesen tálakra rendezett finom húsvéti ételek látványa, a találkozó végén a vendégek az ételek finomságáról is meggyőződhettek.

A Csíki TV tudósítása, videofelvétel az eseményről: http://tudositok.hu/7967/video/Husvetra_hangol_a_megyei_konyvtar

Csíkszereda, 2013. március 13.