Keres
2024. április  26., péntek, Ervin
Magyar
 

Mesék, történetek Csíkmadarasról - Tankóné Péter Mária könyvbemutatója

2014 JúN
11

Csíkmadaras. Válogatás – Fazakas Ágnes: Mesék, történetek Csíkmadaras helyneveiről címmel jelent meg Tankóné Péter Mária-Terézia új könyve, amelyet 2014. június 10-én este mutattak be a Kájoni János Megyei Könyvtárban. A találkozón Oláh-Gál Elvira újságíró beszélgetett a kötet szerkesztőjével. Sokan eljöttek a kötet bemutatójára, annak dacára, hogy a könyvtárépületet alíg lehetett megközelíteni a délután hirtelen lezúdult rengeteg eső miatt. 

Tankóné Péter Mária-Terézia csíkmadarasi nyugalmazott tanítónő értékmentő munkásságának eredményeként szülőfalujáról korábban már három kötete jelent meg is, amelyekben a madarasi emberek életét, hétköznapjait, ünnepeit, szokásait, tárgyi környezetét, viseletét, családfáit, szellemi hagyatékát mutatja be. Frissen mgejelent könyve is a szülőfalu történeteit, meséit tartalmazza, a csíkmadarasi születésű Fazakas Ágnes meseíró, történeteiből tett közzé egy csokorra valót. 

A könyvbemutatón Péter Mária mesélt Fazakas Ágnes életéről, és arról is, hogy miként ismerte meg  "Ágnes nénit", aki tízgyermekes csíkmadarasi családban született 1918-ban. Hagyatékában több füzetre való mese, történet, vers őrződött meg. Ágnes néni halála előtt a madarasi plébános gondjára bízta az írógépen legépelt meséit, ezekre talált rá Péter Mária és állította össze a jelenlegi kötetet, amelyből a könyvtárnak is adományozott.

Péter Mária a kötet történeteiről szólva elmondta, hogy Ágnes néni madarasi helyneveket, tájneveket foglal bele a történeteibe, ezzel tiszteleg szülőfaluja előtt. A kötet meséi műmeséknek tekinthetők, többnyire valószerű történeteket dolgoznak fel, de nyelvezetük népies, ízes.  „Legtöbbjük a falu hagyományos helyneveinek eredetére emlékeztető, tényleges történelmi adatokat is tartalmazó esemény, ami időtlen idők óta ott él a helybeliek tudatában. Mindez Csíkmadaras valós történelméhez kapcsolódik, s felfedezhetjük benne a népi képzelet, a gazdag székely fantázia működésének jellegzetes jegyeit" – írja a kötet előszavában a szerkesztő.  Saját kedvenc története a kötetből A vásár című történet, amelyből fel is olvasott a bemutatón.

Tankóné Péter Mária már korábban fontolgatta, hogy ki kellene adni Ágnes néni ízes székely nyelven írt meséit, de nem talált támogatókra. Később a csíkmadarasi születésű költő, festőművész Gyarmati Rozália, aki Svédországban él, elvállalta a mesék illusztrálását, és támogatta a könyv kiadását is. Majd a Facebookon jelezte a tanító néni egyik volt tanítványa, aki az Egyesült Államokban él, hogy támogatja a kötet nyomdai költségeit. Ez nemcsak anyagi, hanem lelki ösztönzést is jelentett számára, ezen felül a család is biztatta a történetek  kiadására. Elsősorban a madarasi emberek számára fontosak ezek történetek, mert róluk szólnak, de szeretettel ajánlja  a szerkesztő elolvasásra mindenkinek. 

A sajtóban a könyvbemutatóról:  Szőcs Lóránt: Csíkmadarasi mesék, történetek. Székelyhon.ro, 2014 június 10.,

Csíki Hírlap 2014. június 11.

Újabb könyvbmutató  a Kájoni János Megyei Könyvtárban. Hargita Népe, 2014. június 11.  

 
NYITVATARTÁS

HÉTFŐ - PÉNTEK:

8.00 - 18.00

SZOMBAT - VASÁRNAP:

ZÁRVA

Hasznos linkek

Hargita Megye Tanácsa


Hargita Megyei Kulturális Központ


Hargita Megyei
Hagyományőrzési Forrásközpont


Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ


Hargita Népe Kiadó


Hargita Kiadóhivatal –
Székelyföld Kulturális Folyóirat


Hargita Megyei
Művészeti Népiskola

ÁPR
22

130 éve

1894. április 22-én Nagyszebenben meghalt Simon Péter Jukundián zenetanár, zenei szakíró, tanítóképző intézeti igazgató, Ferenc-rendi házfőnök.

Tovább ►

<< < 2024 ÁPRILIS > >>
H K SZ CS P SZ V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Kérdéseire, a könyvtári szolgáltatással kapcsolatos észrevételeire a könyvtárosok válaszolnak
önnek e-mailban, amennyiben Ön kitölti az adatokat.

Kérdezd a könyvtárost