Keres
2024. április  20., szombat, Tivadar
Magyar
 

Az idő harcokat újráz - Cseke Gábor honlapjának bemutatója az I. világháború kitörésének 100. évfordulójára

2014 JúN
27

2014. június 26-án délután könyvtárunkban mutatta be Cseke Gábor író, szerkesztő első világháborús témájú honlapját, amely több mint féléves munkával készült el, a világháború kitörésnek 100. évfordulójára. 

Az idő harcokat újráz

című honlap és a Sorscédulák a nagy háborúból című rendhagyó olvasókönyv  - amely elektronikus formátumban letölthető a honlapról - egyaránt rendkívül gazdag és változatos, a háborút sokoldalúan bemutató és dokumentáló szöveg- és linkgyűjtemény. 

A találkozón közel félszáz érdeklődő előtt mutatta be Cseke Gábor  a háborús honlapot, amelyet kezdetben csak belső használatra szánt, majd később tette elérhetővé az interneten mindenki számára. Bemutatta az egyes fejezeteket   - felhívta a figyelmet a honlapot kísérő Műhelynaplóra, amely  dokumentálja azt a folyamatot, ahogyan a honlap létrejött és állandóan alakult, változott. Rávilágít  belső műhelytitkokra, a szerkesztő töprengéseire, dilemmáira. Amint Cseke Gábor elmondta, először hangulatilag ragadta meg a háborút, majd fokozatosan bontakozott ki a honlap szerkezete, bővült, gazdagodott a tartalom. A honlap egyes fejezetei számos aloldalt tartalmaznak, rendkívül gazdag tartalommal, az interneten elérhető háborús dokumentumok, könyvek linkgyűjteményével.

A  Mementó című nyitófejezet azzal a Babits-verssel kezdődik, amely  a honlap vezérfonalául  válaszott verssort tartalmazza. "Az idő harcokat újráz"  - minden, ami  bekerült  a honlapra, az valamilyen módon megismétlődött a második világháborúban is, és sajnos, a jövőben is bekövetkezhet. E  köré a gondolat köré épül a honlap tartalma.  Ebben a fejezetben többek között Ady Endre, Karinthy Frigyes, Kosztolányi Dezső, Móricz Miklós, Stefan Zweig háborús témájú írásaiból is olvashatunk.

A honlapra korabeli folyóiratok anyagából is válogatott Cseke Gábor, kezdetben a Vasárnapi Könyv 1914-1916 közötti évfolyamaiból digitalizált háborúról szóló anyagokat. Majd az Élet és a Nyugat folyóiratok cikkeiből is szemlézett, tudatosan keresve a háborút bemutató különböző világnézetű és szemléletű írások bemutatását.

A szerkesztő szándéka a honlap által részletesebb, árnyalt képet nyújtani a háborúról, a fronton lezajlott küzdelmekről, a személyesen átélt tapasztalatokról. ( Lásd például:a Személyre szóló háború, Mosolygó háború - A Nagy háború anekdotakincse című fejezeteket). A korabeli dokumentumok mellett a világháborúról szóló jelenkori sajtóanyagokból is szemlézett.

A Sorscédulák...című antológiát böngészve rendkívül sokszínű kép bontakozik ki a háborúról – mint egy kalejdoszkóp, amely mindig más-más arcát mutatja a háborúnak. A gyűjteménybe válogatott szövegek ma sem vesztették el aktualitásukat, 2014-ben is tanulságként szolgálhatnak számunkra. Az utószó végén ezt írja a szerkesztő:

"Úgy tűnik, Ukrajnában eldördült ama szarajevói fegyver mai utóda. A világon múlik, hogy csak arra az első merénylő robbantásra emlékeztessen, amely nem találta el a trónörökös házaspárt. A végzetes lövésig még mintegy fél óra van hátra. Sok ez vagy kevés?"

A Sorscédulák a nagy háborúból című rendhagyó olvasókönyv nyomtatott példányát könyvtárunknak ajándékozta Cseke Gábor, nem véletlenül, hiszen az olvasókönyvbe beválogatott szövegek egy része könyvtárunk dokumentumaiból származik. A találkozó végén az antológia másik kinyomtatott példányát a jelenlevők közt sorsolta ki a szerkesztő.

Sajtóvisszhang:

Daczó Katalin: Háborúról a békéért. Beszélgetés Cseke Gábor szerkesztővel. Hargita Népe, 2014. június 26.

E-könyv a világháborúról. Szőcs Lóránt. Székelyhon.ro. 2014. június 26., Csíki Hírlap, 2014. június 27. 

 
NYITVATARTÁS

HÉTFŐ - PÉNTEK:

8.00 - 18.00

SZOMBAT - VASÁRNAP:

ZÁRVA

Hasznos linkek

Hargita Megye Tanácsa


Hargita Megyei Kulturális Központ


Hargita Megyei
Hagyományőrzési Forrásközpont


Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ


Hargita Népe Kiadó


Hargita Kiadóhivatal –
Székelyföld Kulturális Folyóirat


Hargita Megyei
Művészeti Népiskola

ÁPR
22

130 éve

1894. április 22-én Nagyszebenben meghalt Simon Péter Jukundián zenetanár, zenei szakíró, tanítóképző intézeti igazgató, Ferenc-rendi házfőnök.

Tovább ►

<< < 2024 ÁPRILIS > >>
H K SZ CS P SZ V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Kérdéseire, a könyvtári szolgáltatással kapcsolatos észrevételeire a könyvtárosok válaszolnak
önnek e-mailban, amennyiben Ön kitölti az adatokat.

Kérdezd a könyvtárost