Keres
2024. november  21., csütörtök, Olivér
Magyar
 

Életképes könyvtárakért – RMKE vándorgyűlés Csíkszeredában

2014 SZEPT
22

A Romániai Magyar Könyvtárosok Egyesülete 2014. szeptember 19-20. között Csíkszeredában szervezte meg 9. vándorgyűlését, a Bethlen Gábor Alap, az RMDSZ, a Communitas Alapítvány, Hargita Megye Tanácsa, valamint a Kájoni János Megyei Könyvtár támogatásával. Az Életképes könytárakért címmel szervezett kétnapos konferencia színhelye a Kájoni János Megyei Könyvtár előadóterme volt. A szakmai értekezlet munkálatai, előadásai és hozzászólásai középpontjában a hazai könyvtárak fenntarthatóságának kérdésköre állt. Mi a könyvtár és a könyvtárosok feladata ma, hogyan tud megfelelni a könyvtár a digitális kor kihívásainak, miként alkalmazkodnak hazai könyvtáraink a mai társadalom folyamatosan változó igényeihez? - többek között ezekre a kérdésekre kerestek válaszokat, jó megoldásokat a szakmai tanácskozás résztvevői, a könyvtárszakma aktuális fejlődési irányai, a hazai és nemzetközi tapasztalatok, társadalmi elvárások összefüggésében.

Részletes beszámoló a konferenciáról:

Az RMKE mintegy félszáz tagja vett részt a vándorgyűlésen, romániai, erdélyi magyar vonatkozású gyűjteményekkel rendelkező nagyobb könyvtárak, megyei-, városi- , egyetemi- és tudományos könyvtárak, iskolai könyvtárak munkatársai mellett községi könyvtárosok is jelen voltak, nagyobb számban a Székelyföldről.

Kopacz Katalin, a RMKE elnöke köszöntőjében együttgondolkodásra kérte a  jelenlevő könyvtárosokat, szakembereket, hogy  a két nap alatt, válaszokat keressenek a kérdésre, miként valósítható meg a konferencia címében megfogalmazott cél,  mitől lesz egy mai könyvtár életképes. Kiss Jenő, az egyesület tiszteletbeli elnöke a Sepsiszentgyörgyön létrehozott Erdélyi Magyar Gyűjtőkönyvtár feladatairól szólt köszöntőjében, kiemelve, hogy ma is rendkívül fontos a könyvtárosok feladata, hiszen ők az  információ közvetítői, gondozói. A  konferencia munkálatai Róth András Lajos, az RMKE alelnöke, a Haáz Rezső Múzeum Tudmányos Könyvtárának vezetője hozzáértő moderálásával zajlottak.

A két nap folyamán elhangzott előadások az erdélyi könyvtárakban az utóbbi években bekövetkezett szemléletváltásról, a használóközpontú szemlélet érvényesítéséről  is szóltak. Az előadó könyvtárosok és hozzászólók által ismertetett újszerű könyvtári kezdeményezések, jógyakorlat példák biztatást jelentenek más könyvtárak számára is, hogy kipróbáljanak új szolgáltatásokat, nem szokványos könyvtári rendezvényeket, amelyek révén a könyvtárnak az általa szolgált közösségben betöltött szerepe megerősödhet, jelentős kulturális közösségi térré válhat. 

Erdélyi könyvtárak a REMEK tükrében címmel Bákai Magdolna (Gyergyószentmiklós) előadása a hazai könyvtárak életéből nyújtott érdekes keresztmetszetet, a 2006 óta megjelenő szakmai hírlevél első négy évfolyamának híreiből szemlézve.A könvytári rendezvényekről, új szolgáltatások bevezetésről, szakmai képzésekről, könyvtárak létesítéséről, aktuális problémáiról szóló hírek tükrözik az elmúlt évek során bekövetkezett változásokat, helyzetképet vázolnak fel a hazai magyar könyvtárakról a 21. század kezdetén. A kilencedik éve megjelenő ReMeK-e-hírlevél archívált számai letölthetők az Elektronikus Periodika Adatbázisból (EPA) 

Kovács Eszter és Bodnár Róbert, a kolozsvári Lucian Blaga Központi Egyetemi Könyvtár munkatársai Könyvtárak a közösségi médiában címmel érdekes adatokat mutattak be a hazai könyvtáraknak a közösségi médiában való jelenlétéről, szó volt az ingyenesen letölthető szoftverek könyvtári felhasználásának lehetőségeiről is. Kiderült többek között, hogy könyvtáraink többsége a Facebookot látja jó lehetőségnek arra, hogy rendezvényeit, szolgáltatásait, még több felhasználóhoz juttassa el. A különböző közösségi oldalak előnyeiről és hátrányairól is beszéltek az előadók, valamint arról is, hogy ingyenes szoftverek felhasználásával hogyan lehet könyvtárunk internetes jelenlétét fokozni, például arra is lehetőség van, hogy a könyvtári on-line katalógust a facebookon elérhetővé tegyük.
Szonda Szabolcsnak, a Bod Péter Megyei Könyvtár igazgatójának a napokban Sepsiszentgyörgyön felavatott Erdélyi Magyar Gyűjtőkönyvtárral kapcsolatos gondolatait, kérdéseit kollégája, Csergő-Benedek Csilla tolmácsolta a vándorgyűlésen. A Bod Péter Megyei Könyvtár vállalta fel a gyűjtőkönyvtári szerepet és munkát, az 1990-től megjelent romániai magyar kiadványok tekintetében, vállalva a kiadványok minél teljesebb körű beszerzését és hozzáférhetővé tételét.
A Gyűjtőkönyvtár interneten elérhető katalógusa, keresőfelülete: http://gyk.kmkt.ro/
2014. júliusában erdélyi magyar könyvtárak képviselői szakmai megbeszélésen vitatták meg Sepsiszentgyörgyön a gyűjtőkönyvtár kialakításával kapcsolatos elméleti és gyakorlati kérdéseket. Ez a projekt nem valósítható meg helyi erőből, cselekvő támogatás szükséges az erdélyi magyar könyvtári szakma és intézmények részéről egyaránt, ugyanakkor a gyűjtőkör meghatározása is számos kérdést vet fel.
Lázok Klára, a marosvásárhelyi Teleki Téka vezetőjének Szubjektív beszámolója a 2014-es IFLA konferenciáról Kuszálik Eszter tolmácsolásában hangzott el. A Lyonban augusztus 16-22. között szervezett IFLA konferencián a „Könyvtárak, állampolgárok, közösségek – összefogás a tudásért" téma köré csoporosultak az előadások. Lázok Klára szerint egy ilyen nemzetközi konferencián megtapasztalható a könyvtáros szakma fontossága, súlya, „szélesebb körből látod a szakmát, a saját specifikus problémáidat, és azt is, hogyan oldották meg ezeket mások." Az IFLA konferencia könyvtári poszterkiállításán bemutatták a Teleki Téka poszterét is – a 200 bemutatott posztert több ezer közül választották ki – , amely az elmúlt évek közösségi projektjeiről mesélt, és amelyet most a vándorgyűlés résztvevői is láthattak.

Advocacy - Életképes könyvtára és össszetartó közösségek érdekképviselete című előadásában Bedő Melinda advocacy képző, a Kájoni János Megyei Könyvtár oszytályvezetője mutatta be az „advocacy" - könyvtári érdekképviselet témájú újszerű könyvtári képzést. A Romániában akkreditált képzést egy advocacy-munkacsoport dolgozta ki, a Bill& Melinda Gates Alapítvány által finaszírozott BIBLIONET könyvtárfejlesztési program keretében, az IREX Alapítvány és az ANBPR – a Romániai Közkönyvtárak és Könyvtárosok Egyesületének szakmai képzésért felelős szakbizottságának együttműködése révén. A RMKE hozzájárulásával sikerült a képzést magyar nyelvre is adaptálni. A magyar nyelvű tankönyvet és a képzők számára készült segédanyagokat Daniela Drăghici advocacy szakértő, az IIREX Alapítvány képviselője adta át a vándorgyűlésen a csíkszeredai és sepsiszentgyörgyi könyvtárak vezetőségének és a jelenlevő advocacy képzőknek.

Könyvtári érdekképviselet a gyakorlatban, avagy hogyan kapcsolható össze az olvasás, az iskolai könyvtárak ügye és a kerékpározás? Erre szolgáltatott példát Kiss László, a sepsiszentgyörgyi Mikes Kelemen Gimnázium könyvtárosa, a RMKE iskolai könyvtári szekciójának alelnöke. Reading across Europe from the Black Sea to the North Sea címmel ismertette azt a kampányt, amit 2015-re tervez, több európai országot érintve kerékpárral fogja megtenni az utat Constanţatól Maastrichtig, hogy az I. C. Petrescu Országos Pedagógiai Könyvtár és a romániai iskolai könyvtárak érdekében kampányoljon. A kampány része, hogy minél többen tudjanak róla, ezért kérte a jelenlevőket, hogy segítsenek felvenni a kapcsolatot a tervezett útvonal mentén minél több könyvtárral.

Az első nap előadásait követően Róth András Lajos mutatta be új könyvgrafikai témájú kiállítását, amely erre az alkalomra készült. Az előadóterem falain elhelyezett pannókon megtekinthető kiállítás címe: Díszcímlap, illusztrált címlap, allegorikus címlap. A Haáz Rezső Múzeum Tudmányos Könyvtárának gyűjteményéből válogatott címlapok nagyított másolatai a könyvgrafika és illusztárálás történetébe nyújtanak betekintést. Róth András Lajos szakszerű kalauzolásával érdekes könyvtörténeti, művelődéstörténeti kalandozásban volt része a vándorgyűlés résztvevőinek, régi korok világában kalandozhattunk a kiállított könyvillusztációkat, díszcímlapokat szemlélve.

A konferencia második napján elsőként Okos-Rigó Ilona nyugalmazott kolozsvári egyetemi könyvtáros, Kommunikáció olvasó és könyvtáros között címmel osztotta meg a kollégákkal könyvtárosi tapasztalatait. Életpályájára visszatekintve úgy látja, hogy minden szinten kommunikálni kell az olvasóval, kezdve a kapcsolatteremtéstől, amikor az olvasó először belép a könyvtárba. A könyvtáros személyiségének, kapcsolatteremtő képességének, a személyes kommunikációnak mindig nagy a jelentősége, nem helyettesíthető be a gépi kommunikációval. Természetesen a modern technika segíti a könyvtáros munkáját, de a személyes tudás és hozzáállás meghatározó.

Szőcs Endre, a Székelyudvarhelyi Városi Könyvtár igazgatója tavaly június óta vezeti az intézményt, Költségcsökkentés, forráskeresés, mentalitásváltás címmel számolt be előadásában sikeres könyvtári projektekről és tervekről. Bemutatta, hogyan próbálták hatékonyan csökkenteni a könyvtár költségeit és új szolgáltatásokat bevezetni, amelyek növelik az intézmény ismertségét, látogatottságát. Új erőforrások bevonásával is sikeresen próbálkoztak, például a tavaly bevezetett támogatói kártya bizonyos kedvezményekre jogosítja fel a használót a könyvtár partnercégeinél. Sikeres a személyre szabott születésnapi kiadványok készítése megrendelésre. Pályázatokkal, külső források bevonásával, vállalkozók érdekeltté tételével igyekeznek felújítani, vonzóvá tenni a könyvtári tereket. Újabban esküvői fotózás helyszíne is lehet a könyvtár. Sikeres rendezvényekről is beszámolt az igazgató, mint a Könyvtárak Éjszakája, de idén ősszel sakkversenyt is szerveznek a könyvtárban. Szőcs Endre szerint változásban van a könyvtár, de az igazi mentalitásváltásig – ami azt jelenti, hogy a könyvtár a közzöségért van – még sokat kell tenni.
Az elhangzottakhoz kapcsolódott Bedő Melinda interaktív bemutatójának témája is, az Erőforrások bevonása a közösségből címmel tartott interaktív előadás célja az volt, hogy a jelenlevők sikeres szakmai érdekképvisleti - advocacy - stratégiákkal ismerkedjenek, ezen belül a könyvtárak fenntartható fejlesztéséhez szükséges új erőforrások bevonzásának módjaival, többek között a foundraising fogalmával, módszereivel. A résztvevőket bevonva a párbeszédbe, interaktív módon sikerült tudatosítani, hogy a források nem csupán anyagi forrásokat jelentenek, a közzöségi erőforrások felkutatása és bevonása sikeres könyvtári stratégiát jelenthet. A könyvtárosok a megismert módszerek alkalmazásával, tevékenységükkel sikeresen képviselhetik majd saját könyvtáruk érdekeit.

Össszegzés, a konferencia eredményei

A Romániai Magyar Könyvtárosok Egyesülete 9. vándorgyűlésének zárásaként sor került az egyesület aktuális szervezeti problémáinak megbeszélésére is, egyik fontos napirendi pont az egyesület vezetőségének tisztújítása volt. A beérkezett szavazatok alapján az egyesület tagsága továbbra is bizalmat szavazott a korábbi vezetőségnek.  Az  elnöki tisztséget továbbra is Kopacz Katalin Mária, a Kájoni János Megyei Könyvtár igazgatója tölti be, tiszteletbeli elnök  Kiss Jenő , az  RMKE  alapító elnöke ( a sepsiszentgyörgyi  Bod Péter Megyei Könyvtár  nyugalmazott igazgatója), alelnök:  Róth András Lajos  – a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum Tudományos Könyvtárának  vezetője.  Az iskolai könyvtári szekció alelnöke Kiss László (a sepsiszentgyörgyi  Mikes Kelemen Gimnázium könyvtárosa).  A vándorgyűlésen jelenlevő könyvtárosok megszavazták az  RMKE  keretében egy új szekció, az egyetemi-, tudományos könyvtári  szekció  létrehozását, amelynek alelnöki tisztségét  Kovács Eszter, a kolozsvári Lucian Blaga Központi Egyetemi Könyvtár munkatársa fogja betölteni. A vezetőség további tagjai: Csergő-Benedek Csilla (Sepsiszentgyörgy), Okos-Rigó Ilona (Kolozsvár), Csíki Emese (Marosvásárhely), Szabó Károly (Székelyudvarhely).

A könyvtár minden korszakban kulturális szerepet is betöltött, ahol a kiadványok   – mint információhordozók – értéket képviselnek, ma is ez az alapvető feladata a könyvtárnak, de a mai társadalom változásai megkövetelik, hogy átfogó közösségi térként működjön a könyvtár, amely beilleszkedik a mai kor igényeihez igazodó minőségi kulturális tevékenységbe – összegzett Róth András Lajos alelnök a konferencia szombat délelőtti előadásainak szünetében a sajtó kérdéseire válaszolva.

A konferencia résztvevői válaszokat kerestek arra a kérdésre, miként valósítható meg a címben megfogalmazott célkitűzés, mitől lesz egy mai könyvtár életképes. A rendezvény zárásaként a résztvevők által megfogalmazott vélemények hangzottak el, a hazai könyvtárszakma képviselői – függetlenül attól, hogy jelentős, nagy könyvtárakban, egyetemi, vagy megyei könyvtárakban dolgoznak, nagy közösségben, vagy egyszemélyes könyvtárban – úgy látják, hogy szemléletváltás zajlik a hazai könyvárakban is.
A könyvtárak életképességének, fenntarthatóságának feltétele a dinamikus, állandó megújulásra való képesség, a flexibilitás. Az életképes, jól működő könyvtárak a helyi közösségek fejlődését segítik, jelen vannak a közösség életében, és a helyi közösség is magáénak érzi a könyvtárat.
A könyvtári információknak, a könyvtári katalógusoknak, digitalizált könyvtári gyűjteményeknek és on-line tartalmaknak, elérhető forrásoknak a világhálón való minél teljesebb közététele is követelmény a mai könyvtárakkal szemben, ez különösen az egyetemi- és tudományos könyvtárak, de a nagyobb közkönyvtárak esetében is fontos. A könyvtárhasználó ma már nem csak a fizikailag jelnlevő felhasználót jelenti, a virtuális használó, bárhol is van, hozzá kell férnie könyvtári tartalmakhoz, információkhoz. A könyvtárak életképesek lesznek ha tudnak friss, naprakész információkat nyújtani, ha nyitottak a felhasználók fel, ugyanakkor tudatosítani kell, hogy az általuk nyújtott információ és tudás értéket képvisel.
A vándorgyűlés résztvevői egyetértettek abban, hogy a könyvtáros szerepe a mai korban is változatlanul fontos, a szakmailag felkészült, kellően tájékozott, elhivatott könyvtárosokat nem helyettesítheti ma sem a modern technológia vagy digitális rendszer.

Sajtóvisszhang:

Pál Bíborka: Átalakulóban vannak könyvtáraink. A Romániai Magyar Könyvtárosok Egyesületének Vándorgyűlése. Hargita Népe 2014. szeptember 22.

Szőcs Lóránt: Világhálón toboroznak olvasót. Székelyhon.ro 2014. szeptember 21.
Csíki Hírlap, 2014. szeptember 22.

 

Kérdéseire, a könyvtári szolgáltatással kapcsolatos észrevételeire a könyvtárosok válaszolnak
önnek e-mailban, amennyiben Ön kitölti az adatokat.

Kérdezd a könyvtárost
NYITVATARTÁS

 

HÉTFŐ-PÉNTEK:  8.00 - 18.00

SZOMBAT-VASÁRNAP:  ZÁRVA

 

 


<< < 2024 NOVEMBER > >>
H K SZ CS P SZ V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
Hasznos linkek

Hargita Megye Tanácsa


Hargita Megyei Kulturális Központ


Hargita Megyei
Hagyományőrzési Forrásközpont


Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ


Hargita Népe Kiadó


Hargita Kiadóhivatal –
Székelyföld Kulturális Folyóirat


Hargita Megyei
Művészeti Népiskola

NOV
20

40 éve

1984. november 20. Csíkszeredában halt meg Kozán Imre agrármérnök, mezőgazdasági szakíró. 

Tovább ►

NOV
18

155 éve

1869. november 18. Kászonimpéren született Balázs András. dr., kanonok, pápai prelátus, a teológia doktora, jogtörténész.

 

Tovább ►

NOV
10

320 éve

1704. november 10. Nagyszebenben meghalt Apor István, gróf, főkirálybíró, erdélyi kincstartó, nagybirtokos főúr. 

Tovább ►

NOV
07

115 éve

1909. november 7. Gyergyószentmiklóson született Balás Gábor, dr. Újságíró, író, műfordító, ügyvéd. 

Tovább ►

<< < 2024 NOVEMBER > >>
H K SZ CS P SZ V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1