Keres
2024. április  25., csütörtök, Márk
Magyar
 

Székely jelképek pecséten, címerben – könyvbemutató és előadás

2014 OKT
15

Az V. Székelyföld Napok rendezvénysorozata keretében 2014. október 14-én délután a székely jelképekről hallhatott tartalmas, információkban gazdag előadást a könyvtárunk előadótermében összegyűlt érdeklődő közönség. Mihály János történész, kutató a Székely Címer-, Pecsét- és Zászlótörténeti Munkacsoport  koordinátora ismertette a csoport tagjainak eddig megjelent szimbólumtörténeti kiadványait és tevékenységét. Ezt követően Bicsok Zoltán történész levéltáros előadásában saját pecséttörténeti kutatásait ismertette.

A rendezvény házigazdája, Kelemen Katalin felvezetőjében megfogalmazta: az idei Székelyföld Napok mottója  Közösség a Székelyföldért, a közösség megtartó ereje a kultúrában gyökerezik, székelyföldi térségi identitásunkat elsősorban kultúránk határozza meg, amely sokféle összetevője közt magába foglalja az őseink által használt és megőrzött jelképeink, székely szimbólumrendszerünk ismeretét is. Ezért fontos és jelentős az a feltáró kutatómunka, amelyet a 2009-ben Hargita Megye Tanácsának támogatásával létrehozott Székely Címer-, Pecsét- és Zászlótörténeti Munkacsoport tagjai, és székelyföldi levéltárak és múzeumok munkatársai végeznek évek óta. Munkásságuk eredményeként elkészült egy sor tudományos igényű tanulmány, dolgozat, amelyek sok szempontból új megvilágításba helyezték és jelentősen kiegészítették a székelység által évszázadokon keresztül használt szimbólumok történetére vonatkozó ismereteinket.

Mihály János történész a munkacsoport tevékenységének bemutatásakor kiemelte, hogy 2009-ig gyakorlatilag csak politikai színtéren beszéltek a székelyföldi szimbólumokról, amikor a székely zászlót kellett megalkotni, majd a csoport megalakulásával tudományos síkra terelődött az érdeklődési kör. 

Mostanig három tanulmánykötet jelent meg, amelyek a csoport tagjai által végzett kutatások eredményeit mutatják be, az elkészült pecsét- címertani és zászlótörténeti tanulmányokat tartalmazzák. 2009 végén az Udvarhelyszéki Kulturális Egyesület kiadásában jelent meg a Székely szimbólumok nyomában című kötet, amely nagyon gyorsan elfogyott a könyvesboltok polcairól.  Mihály János szerkesztésében több intézmény együtműködésével látott napvilágot két újabb tanulmánykötet: a Jelképek a Székelyföldön 2011-ben jelent meg, a Címer és pecsét a Székelyföldön című kötet 2012-ben. bemutatta a megjelent tanulmányok tartalmát, majd szólt a készülő kötet tanulmányairól is. 

Bicsok Zoltán leváltáros, a Román Nemzeti Levéltár Hargita Megyei Hivatalának munkatársa, pecséttörténeti kutatásai során többek között a XVIII-XIX. százdai Csík-, Gyergyó- és Kászon-széki nemesek pecséthasználatával fogalkozott,  bemutatta kutatásainak eredményeit, beszélt a megjelenés előtt álló tanulmányáról, amelynek témája csíkszéki nemesek állatalakos pecsétjeinek bemutatása. Az általa vizsgált családi pecsétek legnépszerűbb állatalakjai az oroszlán, a daru és a pelikán - jegyezte meg a történész.  

 

 

 
NYITVATARTÁS

HÉTFŐ - PÉNTEK:

8.00 - 18.00

SZOMBAT - VASÁRNAP:

ZÁRVA

Hasznos linkek

Hargita Megye Tanácsa


Hargita Megyei Kulturális Központ


Hargita Megyei
Hagyományőrzési Forrásközpont


Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ


Hargita Népe Kiadó


Hargita Kiadóhivatal –
Székelyföld Kulturális Folyóirat


Hargita Megyei
Művészeti Népiskola

ÁPR
22

130 éve

1894. április 22-én Nagyszebenben meghalt Simon Péter Jukundián zenetanár, zenei szakíró, tanítóképző intézeti igazgató, Ferenc-rendi házfőnök.

Tovább ►

<< < 2024 ÁPRILIS > >>
H K SZ CS P SZ V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Kérdéseire, a könyvtári szolgáltatással kapcsolatos észrevételeire a könyvtárosok válaszolnak
önnek e-mailban, amennyiben Ön kitölti az adatokat.

Kérdezd a könyvtárost