2024. április  26., péntek, Ervin

A közgyűjtemények aktuális kérdéseiről beszélgettünk az év első szakmai találkozóján

2015 MáRC

A közgyűjtemények aktuális kérdései témával indította az idei évre tervezett szakmai találkozóinak sorát a Kájoni János Megyei Könyvtár. A 2015. március 4-én szervezett találkozó keretében Digitalizálás az erdélyi könyvtárakban és múzeumokban címmel került sor szakmai előadásra és beszélgetésre  délelőtt. A budapesti Arcanum Adatbázis Kiadó vezetője, Biszak Sándor mutatta be a  közgyűjteményi területen dolgozók számára a kiadó tevékenységét és nemrégiben elkészült két új szolgáltatását. A találkozó második felében Állománynyilvántartási egyszeregy címmel a közkönyvtárak mindennapi tevékenységét segítő céllal Bedő Melinda, a Hargita megyei közkönyvtárak módszertani szakirányítója vezetésével zajlott a tanácskozás.

A könyvtár előadótermében délelőtt tíz órakor kezdődő szakmai tanácskozáson Hargita és Kovászna megyei közkönyvtárak, a Sapientia EMTE csíkszeredai könyvtára, valamint csíkszeredai iskolai könyvtárak munktársai mellett Hargita megyei kulturális intézményekben tevékenykedő szakemberek és intézményvezetők is résztvettek.

Elsőként az Arcanum Adatbázis Kiadó bemutatkozására került sor. Digitalizálás az erdélyi könyvtárakban és múzeumokban címmel a kiadó vezetője, Biszak Sándor tartott szakmai előadást, munkatársának, Sütő Eszternek a közreműködésével.

A tanácskozáson résztvevő, közgyűjteményi területen dolgozó szakemberek megismerhették az Arcanum Adatbázis Kiadó tevékenységét, röviden kitért az előadó az 1989-ben alapított kiadó történetére is, majd ismertette a nemrégiben elkészült két új szolgáltatást:

2014. december 8-án indult el a Hungaricana Közgyűjteményi Portál, amelyben bárki számára ingyenesen hozzáférhetőek az NKA által támogatott közgyűjteményi digitalizálások. A portálon elérhető adatbázisok tartalmát, ezek használati módját és szoftverkörnyezetét, a keresési lehetőségeket is megismerhették az előadás hallgatói.

A másik bemutatott szolgáltatása a kiadónak az Arcanum Digitális Tudománytár (ADT)5 millió oldalnyi kulturális tartalom, egy online és offline is elérhető tudományos és forrás adatbázissorozat, amely a legfontosabb magyar szakmai folyóiratokat, periodikumokat teszi közzé kereshetően, a lehető legteljesebb formában. Az ADT weboldalán az összes kiadvány megtalálható, a tartalomjegyzékben és a teljes tartalomban ingyenesen kereshetünk. A korlátlan hozzáféréshez, az oldalak megjelenítéséhez (PDF-ben) és letöltéséhez előfizetés szükséges.
Az előadást követően az erdélyi közgyűjteményekben fellelhető magyar vonatkozású értékek digitalizálási kérdéseiről is beszélgettek a jelenlevő intézmények munkatársai.

A szünet után elsősorban a közkönyvtárak munkatársait érintő aktuális szakmai kérdések megbeszélésével folytatódott a szakmai tanácskozás, Bedő Melinda módszertani szakirányító vezetésével. Állománynyilvántartási egyszeregy címmel, a mindennapi könyvtári tevékenységet segítő céllal a 334/2002-es Könyvtári törvény állományra vonatkozó legfontosabb előírásait beszélték meg a jelenlevő közkönyvtárak és iskolai könyvtárak munkatársai. Az aktuális témához kapcsolódó kötetlen beszélgetéssel fejeződött be a szakmai nap.