2024. április  26., péntek, Ervin

Balog László és Málnási Levente Források Zágon egyház-és művelődéstörténetéhez című munkáját mutatták be

2015 MáRC

Balog László és Málnási Levente Források Zágon egyház-és művelődéstörténetéhez című kétkötetes munkáját mutatták be könyvtárunkban 2015. március 13-án délután. A köteteket Nagy Benedek történész méltatta, majd a szerzők beszéltek a nagy volumenű munkáról, illetve a kötetek tartalmáról. Érdekes beszélgetés bontakozott ki a helytörténetírás kapcsán, a helyi források feltárásának és közzétételének fontosságáról.

A szerzők,  Balog László, a Sapientia EMTE Csíkszeredai Egyetemi Könyvtárának igazgatója,  és  Málnási Levente tanár elsődleges célja az volt, hogy forrásokat gyűjtsenek, gondozzanak  és tegyenek közzé, amelyek minden bizonnyal haszonnal szolgálnak majd történészek, néprajzkutatók, művelődéskutatók számára. Másodlagos célkitűzésüknek tekinthető, hogy a kötetbe került gazdag kézirattár révén hozzák közelebb Zágon község utolsó évszázadának hétköznapjait.  Az első kötet, rövid bevezetőt követően három nagyobb művelődéstörténeti tömbbel indul, a kötetben több forrásértékű dolgozat helyet kapott, amelyek Zágon művelődéstörténetének egy-egy vonatkozásával foglalkoznak. A második kötet teljes egészében egyháztörténeti forrásokat mutat be.