2024. április  26., péntek, Ervin

Könyvtári Napok a változatosság jegyében - beszámoló a 2015-ös rendezvénysorozatról

2015 MáJ

Idén április 20-30. között zajlottak a Könyvtári Napok rendezvényei. Hagyományosan áprilisban szervezi meg könyvtárunk a rendezvénysorozatot, Hargita Megye Tanácsának támogatásával. A könyvtár igazi közösségi színtérré válik ezekben a napokban, ahol mindig történik valami, felnőttek és gyerekek egyaránt tartalmas programok közül válogathatnak.
Ebben a hónapban van a legtöbb könyves világnap is, A könyv és a szerzői jogok világnapját április 23-án ünnepeljük – ehhez az eseményhez is kapcsolódnak rendezvényeink, amelyek évről-évre változatosabbá válnak. Több mint 500-an vettek részt az idei Könyvtári Napok rendezvényein.

Természetesen a Könyvtári Napok legnépszerűbb programjai a gyerekeknek szóló programok voltak. Az óvodás- iskolás csoportok délelőttönként benépesítették a könyvtári tereket. A tematikus könyvtári foglalkozásokat igyekeztek úgy összeállítani a könyvtárosok, hogy a legkisebbek és a nagyobbak egyaránt találjanak vonzó, érdeklődésüknek megfelelő időtöltést, kikapcsolódási lehetőséget. Tizenhárom alkalommal került sor foglalkozásokra mintegy 350 résztvevővel.
A szervezők arra is odafigyeltek, hogy a programkínálatban helyet kapjanak a román anyanylvű közösség számára is különböző programok, foglalkozások. Idén a Könyvcsata (Bătălia cărţilor) elnevezésű országos olvasási vetélkedőbe benevezett diákok klubtalálkozóira került sor két alkalommal.

A Kerekítő: Mondókás Móka című baba-mama foglalkozások Borota Karola pszichológus, logopédus vezetésével zajlanak, két alkalommal került sor foglalkozásra. A Fakalinka bábcsoport is kétszer mutatta be A bátor kiskacsák című bábjátékot, az óvodás csoportok ezúttal is lelkesen tapsoltsak, énekeltek együtt a bábcsapattal. A kisiskolás csoporotok a Mesetarisznya című fogalkozásokon vehettek részt a gyermekkönyvtárban, közben a könyvtár és a könyvek világával ismerkedtek. Latin örökségünk címmel művelődéstörténeti könyvtári foglalkozásokat szerveztünk a gimnazista korosztály számára. Április 28 - 29-én a Nagy Imre Általános Iskola   nyolcadikos diákjai, össszesen 128-an, vettek részt a rendhagyó könyvtári latinórákon, ahol kiscsoportos feladatok megoldásával ismerkedtek euórópai műveltségünk latin alapjaival, Vitos Mária És Vitos Zsófia könyvtárosok segítségével. Az iskolai csoportok a könyvtár részlegeit is meglátogatták.

A délutáni közönségtalálkozókon a csíkszeredai irodalom-és művészetkedvelő közönség is tartalmas programokban részesült a Könyvtári Napokon.
Az Olvasókör negyedik találkozójára került sor április 20-án, jó hangulatban beszélgettek a résztvevők a könyvtár előadótermében egy csésze tea mellett. Cseke Gábor író ay Olvasókör honlapján számolt be a találkozó hangulatáról.
Április 22-én, szerdán a Gyárfás Jenő Amatőr Képzőművészek Szövetsége tagjainak újabb kiállítását nyitotta meg Lázár-Prezsmer Endre művelődésszervező.
Jože Hradil szlovén író, műfordító volt a könyvtár vendége április 23-án, a találkozón Hradil Képek arc nélkül című, 2013-ban magyarul is megjelent családregényét Tapodi Zsuzsa irodalomtörténész, a Sapientia EMTE tanszékvezető docense mutatta be, és beszélgetett az íróval.
Arcok, történetek, szerelmek címmel a népszerű magyarországi író, Fábián Janka találkozott csíkszeredai olvasóival április 29-én. A közönségtalálkozón Oláh-Gál Elvira újságíró beszélgetett a fiatal írónővel. A történelmi keretbe helyezett romantikus regények szerzőjeként ismert írónő szívesen mesélt a közönségnek íróvá válásáról, regényeiről, terveiről.
Záró rendezvényként április 30-án zenés irodalmi estre kerül sor, Németh Viktor budapesti előadóművész fellépésével, aki kortárs költők általa megzenésített verseiből összeállított műsorát mutatta be, az est keretében N. Horváth Péter magyarországi költő Kentaurként című posztumusz kötetét Beluk Ibolya, a kötet szerkesztője mutatta be.
A Könyvtári Napok egyes rendezvényeiről képes beszámolók olvashatók a könyvtár honlapján.

A Megbocsátás Hetét hagyományosan ebben az időszakban tartja a könyvtár, 2015-ben az eddiginél is jóval többen éltek azzal a lehetőséggel, hogy késedelmi kamat fizetése nélkül hozhatták visssza az elmaradt könyveket.
Idén 4 napig tartott a Megbocsátás Hete, április 27-30. között 318 könyvtárhasználó 724 kötetet szolgáltatott vissza – 4578,60 lej az eltörölt késedelmi kamat összege. (Ebből csupán a felnőtt kölcsönző részlegre 204 olvasó 460 kötetet hozott vissza, és 2956,44 lej értékben töröltük el a késedelmi díjat, a gyermekkönyvtárban 114 olvasónk élt a lehetőséggel, és 264 kötetet hoztak vissza 1652,16 lej értékben).

A 2015-ös Könyvtári Napok rendezvényosorozatának sajtóvisszhangjából:

Könyvtári Napok kezdődnek Csíkszeredában. Péter Beáta. Székelyhon.ro  2015. április 20., Csíki Hírlap. 2015. április 20.

Sűrű program a Könyvtári Napokon. Németh Szabolcs Előd. Morfondír.ro, Iv. évf., 16. szám, 2015. április 24-30.

Zajlanak a könyvtári napok Csíkszeredában.  Péter Beáta. Székelyhon.ro,  2015. április 28.

Közel ötszázan kapcsolódtak be. Véget ért a Könyvtári Napok rendezvénysorozat. Pál Bíborka. Hargita Népe. 2015. május 4.