Keres
2024. április  19., péntek, Emma
Magyar
 

Keöpeczi Sebestyén József címerművészi munkásságáról tartott előadást Szekeres Attila

2016 FEB
10

Dr. Szekeres Attila István heraldikus Keöpeczi Sebestyén József, a címerművész című kötetét a Kájoni János Megyei Könyvtár előadótermében mutatták be február 9-én, Sarány István újságíró méltatta a szező munkásságát és a kötetet. Szekeres Attila vetítéssel kísért előadásából az érdeklődők egy olyan neves személyiség munkásságát ismerhették meg, mint Keöpeczi Sebestyén József, korának kiváló címerfestője, akinek nevét a huszadik század Erdélyében a heraldikus szinonimájaként említették.

A gazdagon illusztrált kötet a baróti Tortoma kiadó gonozásában jelent meg 2014-ben, Keöpeczi Sebestyén József (1878–1964) halálának félszázados évfordulójára.

A könyv szerzője maga is neves heraldikus, címergrafikus, dr. Szekeres Attila István Sepsiszentgyörgyön él, a történelemtudomány doktora, az Erdélyi Címer- és Zászlótudományi Egyesület elnöke, a Háromszék című napilap szerkesztője. Kutatási területe elsősorban Erdély címertana. A Magyar Tudományos Akadémia köztestületi tagja, szakmai és tudományos egyesületek, munkacsoportok tagja. A Magyar Érdemrend tisztikeresztjének kitüntetettje, a Kulturális Érdemrend lovagja. Munkássága révén nemzetközi és országos konferenciákon, számos előadáson népszerűsíti a székelyföldi és erdélyi címereket. Munkái önálló kiadványokban, tanulmánykötetekben, szakfolyóiratokban is megjelentek. Doktori disszertációjának témája Háromszék címerkincse. (2013). Többek között a Székely Címer-, Pecsét és Zászlótörténeti Munkacsoport szerkesztésében megjelent kötetekben is közölte tanulmányait.

Dr. Szekeres Attila vetített képekkel illusztrált előadásából a jelenlevők megismerkedhettek Keöpeczi Sebestyén József életrajzának érdekes momentumaival is, valamint rendkívül gazdag, szerteágazó heraldikusi, címerművészeti munkásságával. Előadásában a kötetben szereplő illusztrációs anyag nagy részét bemutatta, főleg máshol még nem közölt címereket, számos címerreprodukciót, festményt, emléktáblát, dalárdazászlót.

Érdekes részleteket hallhattunk Keöpeczi Sebestyén címerművészeti munkáiról. A Magyar Heraldikai és Genealógiai Társaság 1907-ben vette fel tajai sorába Keöpeczi Sebestyén Józsefet. Őt érte az a megtiszteltetés, hogy megrajzolja a Magyar Királyság új középcímerét és pecsétjét. 1921-ben ugyancsak ő alkothatta meg a trianoni békeszerződés nyomán megnagyobbodott Románia címerét. A Román Királyság címerét három változatban rajzolta meg: nagy-közép és kiscímer. Ezt 1921-ben fogadta el a szenátus és képviselőház. Apró módosításokkal a kiscímert fogadta el Románia parlamentje 1992-ben új államcímerül.

 
NYITVATARTÁS

HÉTFŐ - PÉNTEK:

8.00 - 18.00

SZOMBAT - VASÁRNAP:

ZÁRVA

Hasznos linkek

Hargita Megye Tanácsa


Hargita Megyei Kulturális Központ


Hargita Megyei
Hagyományőrzési Forrásközpont


Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ


Hargita Népe Kiadó


Hargita Kiadóhivatal –
Székelyföld Kulturális Folyóirat


Hargita Megyei
Művészeti Népiskola

ÁPR
22

130 éve

1894. április 22-én Nagyszebenben meghalt Simon Péter Jukundián zenetanár, zenei szakíró, tanítóképző intézeti igazgató, Ferenc-rendi házfőnök.

Tovább ►

<< < 2024 ÁPRILIS > >>
H K SZ CS P SZ V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Kérdéseire, a könyvtári szolgáltatással kapcsolatos észrevételeire a könyvtárosok válaszolnak
önnek e-mailban, amennyiben Ön kitölti az adatokat.

Kérdezd a könyvtárost