A felolvasás méretei már évek óta átlépték az országhatárokat, a rendezvény megmozgatja a közösségeket, megszólít gyerekeket, fiatalokat és időseket egyaránt. A felovasásra jelentekezők száma ismét bizonyítja, hogy az olvasás, az irodalom egyetemes értékeket közvetít, a közös olvasás az összetartozás élményét is nyújtja.
Idén a maraton ötletgazdája, László Judit indította a felolvasást a könyvtár előadótermében tiszteletbeli meghívottként, - akinek oroszlánrésze van abban, hogy ekkora méreteket öltött mára a rendezvény. László Judit Szabó Magda Sziget-kék című regényének utószavát hozta el a népes hallgatóságnak:
„Rövid, de annál magvasabb. Azt mondja el nekünk benne, hogy miért tudott ilyen gyönyörű szép meséket írni, ilyen gyönyörűen kikerekíteni a történeteit az ő irodalmának, a mi életünknek."
A felolvasás előtt Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke köszöntötte a jelenlevőket, azt kívánva a több mint 30000 felolvasónak, hogy örömből nyúljanak a könyvhöz és közzösségi élményként éljék meg az olvasást. Majd Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának megbízott vezetője, dr. Farkas Balázs konzul szólt a felolvasókhoz. Az örömből fakadó olvasásról beszélt. „Ez nem a muszájból való olvasás, hanem az, amikor magával ragad bennünket egy könyv. Hiszen minden könyv egy új felfedezés, egy kaland, amelyben önmagunkra, érzéseinkre ismerünk, hiszen a jó könyv, a jó szöveg arról is ismerszik, hogy egy sűrített élet. (...) Ma, amikor sokan fogunk felolvasni, mindenki a saját személyiségével és hangulatával, illetve hangjával lesz részese ennek az örömkórusnak, és ezzel születik meg a felolvasásnak az ünnepe. Az olvasás örömünnepe."
Török Edit könyvtáros a szervezők nevében elmondta, továbbra is az a célunk a rendezvénnyel, hogy rávilágítsanak a felolvasás fontosságára, az olvasás szépségére, arra, hogy érdemes olvasni, felhívni a figyelmet egy-egy magyar író, költő műveire, és azokra az értékekre, amelyeket ők képviselnek.
A felolvasást a konzulátus munkaközössége folytatta, akik dr. Farkas Balázs, vezetésével érkeztek a könyvtárba. A nap folyamán délelőtt 10 órától érkeztek a könyvtár előadótermébe a felolvasók, a korábbi évekhez hasonlóan a helyi iskolák, kulturális intézmények, civil szervezetek, egyesületek csoportjai. De nem csupán csoportok olvasnak, magánszemélyek, családok is érkeznek felolvasni a délután folyamán.
Elsőként a Nagy Imre Általános Iskola VI-VII-es diákjai, majd felváltva a Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium diákjai olvastak fel, illetve a Petőfi Sándor Iskola hatodikos diákjai.
Idén is a megyei könyvtárban olvastak fel a Németh Géza Kulturális Egyesület tagjai.
Kora délután a Hargita Népe szerkesztőségéből érkeztek felolvasni, délután egy csíkszeredai első osztályos Waldorf csoport szülőkkel közösen érkezik a felovasásra. A könyvtárban működő mindkét Olvasókör tagjai felolvasnak a délután folyamán. Szabó Magda műveinek számos részlete hangzott el, talán legtöbb alkalommal Az ajtó című regényéből választottak a felolvasók egy-egy részletet, de hallottunk részleteket az Abigél, Katalin utca, Régimódi történet, Az őz, Freskó, Ókút, Álarcosbál és más regényeiből, gyerekeknek írt írásaiból is olvastak a nap folyamán: a Tündér Lala, Bárány Boldizsár, Sziget Kék, vagy a kisgyerekek kedvence, a Ki hol lakik? is megszólaltak.
Csíkszeredában ezzel párhuzamosan számos más helyszínen zajlik a felovasás. A város intézményeiből több mint 3500-an jelentkeztek be, 30 csoport jelentkezett, 9 tanintézményből, de különböző kulturális intézmények, szervezetek, egyesületek is regisztráltak a felolvasásra. Az iskolák mellett.
A csíkszeredai középiskolák, általános iskolák és óvodák többségében s saját székhelyükön szerveznek felolvasást, de több iskola küldöttsége a központi helyszínen, a megyei könyvtárban is felolvas:
Székelyudvarhelyről 2.405 felolvasó vesz részt 9 tanintézményből. és a Hagyományőrzési Forrásközpont, az Unitárius Nőszövetség is részt vesz.
Romániai megyék részvétele: közel 28 000-en olvasunk fel az országban. Erdély és Székelyföld számos településén, a távoli szórványvidékig és Bukarestig az ország 16 megyéjében, 130 településen fogjuk megszólaltatni Szabó Magda műveit. Idén a Marosvásárhelyi Rádió munkatársai is csatlakoztak maratonhoz.
Eddig 10 országból jelentkeztek, külföldről (9 ország) 3.435-en csatlakoztak az idei felolvasáshoz. 2690-en jelentkeztek a Magyarországról, 17 településről. Budapestről a Magyar Olvasástársaság tagjai idén először olvasnak fel, iskolákban, könyvtárakban művelődséi intézményekben is olvasnak, a legtöbben az Egri Balassi Bálint Iskolában. A környező országok közül idén is olvasnak Felvidéken (Szlovákia) és Kárpátalján (Uukrajnában).
Érkeztek bejelentkezések távolabbi országokból is: Belgiumból a Brüsszeli Magyar Ház csatlakozott, Írország (Dublin), Egyesült Királyság (Szóló Szőlő - Chester, magyar tanoda), Németországból és Svédországból magánszemélyek. Idén a legtávolabbi felolvasók az óceán túlpartjárűl jelentkeztek be, az Amerikai Egyesült Államokban, Cleveland- ben a Bocskai Rádió munkatársai, Csibi Loránd szervezésében olvasnak fel, Los Angelesben a Magyar Kulturális Intézet tagjai.
Köszönjük mindazoknak, akik idén is vállalták a maraton népszerűsítését iskolákban, óvodákban, kulturális intézményekben, könyvtárakban, gyerekek és fiatalok, felnőttek és idősek körében. Köszönjük minden helyi szervezőnek és felolvasónak a részvételt, a közös olvasás révén jó volt átélni ismét az összetartozás élményét.
A maraton befejezése után fogjuk összesíteni majd a résztvevők számát, a felolvasások különböző helyszíneiről a szervezőktől érkező beszámolók, képek, visszajelzések reméljük, idén is képet adnak számunkra a rendezvény hangulatáról, és részletes bezámolót teszünk közzé honlapunkon is a következő napokban.
A maraton megnyitójáról és számos helyszínéről a média is tudósított, köszönjük a sajtó képviselőinek jelenlétét, támogatását.
Médiavissszhang: