2024. április  25., csütörtök, Márk

Bodor Ádám Kossuth-díjas író volt a Kájoni János Megyei Könyvtár vendége

2017 MáRC

Kortárs irodalmunk egyik meghatározó, különleges szerzői világát felépítő prózaírójával, Bodor Ádám Kossuth-díjas íróval találkozhatott csíkszeredai közönsége a Kájoni János Megyei Könyvtárban, 2017. március 29-én. Murányi Sándor Olivér székelyudvarhelyi író meghívására érkezett Székelyföldre Bodor Ádám, a Hosszú távú előrejelzés című irodalmi estet nagy érdeklődés övezte, a könyvtár előadóterme zsúfolásig telt. Bodor Ádám páratlan irodalmi életművét olyan művek fémjelzik mint a Sinistra körzet, Az érsek látogatása vagy a Verhovina madarai.

'Tárgyilagos, távolságtartó környezetleírás, szűkszavú dialógusok, néhány életmozzanatra korlátozódó cselekvéssor, a rejtély, a titokzatosság légköre és nagyon finom humor jellemzi műveit, amelyekből több filmfeldolgozás is készült.'

Az est folyamán Murányi Sándor Olivér kérdezte az írót életéről, az írói alkotásról. Bodor Ádám rendszeresen évente három hetet tölt a Madarasi Hargitán, életében a természetközeliség a gyermekkorból ered, ez olyan dolog, amit nem lehet erőltetni – válaszolta Murányi kérdésére. A Bodor történeteiben feltűnő szereplők jellegzetes neveire utalva tette fel a kérdést Murányi: Hogyan születik a Bodor-próza, először a név van meg, vagy a történet?
Általában név nélkül aligha képes elindulni egy történet. A névből mágikus kisugárzást érzek, gyakran maga a név inspirálja a történetet, olyan is van, hogy egy hely neve indítja el a képzeletet, a kibontakozás során spontán keletkezik a történet – fejtette ki a válaszában az író.
A kritikának a kortárs próza recepciójában játszott szerepéről szólva Bodor kifejtette, nincs meggyőződve arról, hogy igazán formálni tudná az irodalmi ízlést és elvárásokat a kritika. Bár a kritika része az elhallgatás is – erre példaként Vida Gábor nevét említette, akinek kitűnő regényét teljes mértékben ignorálta a kritika.
Műveinek recepciója kapcsán elmondta, az életkorral is összefügghet, hogy egy ideje már nem érdekli annyira könyveinek utóélete. Ahogy öregszik az ember, a hiúsága is fakul.
'A boldogság nem korfüggő és nem rendszerfüggő, minden életszakaszban megtalálhatja az ember, amitől elégedett lehet. – hangzott el a beszélgetés vége felé.
'A boldogság egy tulajdonság, az ember vagy tud boldog lenni nagyon sanyarú körülmények közt is, vagy nem tud boldog lenni a gazdagságban sem. Életem legboldogabb pillanatai a régi rendszerre esnek, amikor sikerült magamat teljesen eltávolítani a politikai társadalmi realitások szorításából. De minden időszakban voltak gyönyörű és rossz pillanatok.'

Esterházy Péterrel való kapcsolatáról is kérdezte Murányi az írót, aki válaszában elmondta, Esterházy személyisége az irodalomban rettenetesen hiányzik ma, nagyon jó volt vele együtt lenni. Az, hogy Esterházy utolsó nyilvános megszólalásában személyesen megemlítette, őt is megindította.

A rendezvény végén az író hosszasan dedikálta köteteit.

Az eseményen a Hargita Stúdió készített videofelvételt.