2024. április  19., péntek, Emma

Beszélgetés Peer Krisztián költővel emberi kapcsolatokról, gyászról, alkotásról

2017 SZEPT

Peer Krisztián magyarországi költővel találkozhattak a csíkszeredai olvasók 2017. szeptember 1-én délután könyvtárunkban. A költő a sepsiszentgyörgyi pulzArt fesztivál idei kiadásának meghívottjaként érkezett hozzánk. A portrébeszélgetés alkalmával Tamás Dénes sepsiszentgyörgyi író, egyetemi tanár kérdezte a költőt.
Tizenöt évnyi hallgatást megtörve jelent meg Peer Kriszrián 42 címet viselő kötete, barátnőjének, a 25 éves korában elhunyt Mocsár Zsófia látványtervezőnek a halála után. A kötet versei részben a lány halála előtt születtek, részben a gyászt követően.

A 42 verset tartalmazó kötet érdekessége az is, hogy felvágatlan oldalai vannak, ahol a kedvese elhunyta utáni versek szerepelnek. A beszélgetés során Peer Krisztián a gyász feldolgozásáról, az emberi kapcsolatokról, az alkotási folyamat nehézségeiről, visszatérésről beszélt őszinte feltárulkozással.
Elhangzott, hogy a versekben az élő beszéd illúziójának megteremtése nagyon is megkonstruált szöveg, színházi munkája során tanulta meg, hogy az egyszerű szavakat sokat kell faragni, csiszolni, míg olyan „egyszerűnek" hangzanak.
Az olvasóközönség egyfajta tükör, visszajelzés, tudatában van, hogy a 42 versei iránti érdeklődést növelte a tragikus élethelyzet, amelyben létrejöttek.
Arról is beszélt, hogy mindennap meg kell küzdenie saját démonaival, hogy dolgozni tudjon, fontos számára az önelemzés. Mindezek ellenére igérte, nem lesz ismét tizenöt évnyi hallgatás az új verseskötete megjelenésig.
Bár kevesen voltak jelen a csíkszeredai találkozón, a beszélgetés mély nyomott hagyott a résztvevőkben, akik lélegzetvisszafojtva hallgatták a költőt.