2024. április  19., péntek, Emma

A Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont új kiadványait mutatták be

2017 DEC

A Kájoni János Megyei Könyvtár előadótermében 2017. december 7-én, csütörtökön délután szervezett közönségtalálkozón a székelyudvarhelyi Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont négy új kiadványát P. Buzogány Árpád közművelődési szakember, az intézmény munkatársa mutatta be az érdeklődőknek. A bemutatott kidványok - amelyek közül három fotóalbum és egy képeslapgyűjtemény - közös jellemzője, hogy  magas szakmai igénnyel készült, minőségi munkák. De nem csak az esztétikai élmény miatt érdemes őket kézbevenni és lapozgatni, hanem tartalmukért is, vidékünk hagyományait és mai mindennapjait hitelesen dokumentálják a fotók és az őket kísérő szövegek. Részletek:

P. Buzogány Árpád nevéhez számos néprajzi témájú kiadvány szerkesztése kapcsolódik, amelyek Udvarhelyszék falvainak világát, hagyományos életmódját, szokásait mutatják be, de szépíróként, költőként, újságíró-riporterként és művelődésszervezőként is jelen van térségünk kulturális életében. A Forrásközpont legújabb kiadványai, amelyeket a könyvtár előadótermében összegyűlt érdeklődőknek ismertetett:

A Székelyföldi népviseletek Haáz Ferenc Rezső képein című képeslapsorozat a székelyudvarhelyi múzeum alapítójának és névadójának, Haáz Ferenc Rezsőnek olyan akvaralljeiről készült, melyek erdélyi népviseleteket ábrázolnak. A család és a múzeum tulajdonában lévő alkotások reprodukcióit Balázs Ödön és Tordai Ede készítette. A 16 ábrázolás többsége az egykori Udvarhelyszék településeinek viseletét mutatja be: a székelymuzsnait, petkit, almásit, lövéteit, gyulakutit a siklódival közösen, kecsetit és kisfaludit, illetve agyagfalvi és szolokmai lányviseletet. Felsőrákosi és Gyergyó vidéki székely, gyimesfelsőloki csángó, lövéri román és bátosi szász viselet is helyet kapott a sorozatban. A borítón egy utcakép, lövétei lakodalom jelenete látható.

A jelenlevők megismerhették az udvarhelyszéki fotótáborok anyagából Balázs Dénes, a forrásközpont fotográfusa szerkesztésében és válogatásában megjelent két új fotóalbumot:

Az Orbán Balázs szemével 2010–2013 című fotóalbum a 2002 óta Udvarhelyszéken szervezett fotótáborok válogatott anyagából összeállított harmadik album és összesen 56 települést mutat be, 11 község: Máréfalva, Bögöz, Parajd, Székelyderzs, Siménfalva, Galambfalva, Farkaslaka, Románandrásfalva, Újszékely, Korond, Fenyéd községek minden faluját és tanyáját. A táborok szakmai vezetője és a képanyag válogatója Balázs Ödön, a Forrásközpont fotográfusa. A 164 oldalas, teljesen színes, kemény kötésben kiadott album nem csupán képekkel mutatja be a településeket, hanem rövid leírásokkal is segíti az érdeklődőket a tájékozódásban. A településeket ismertető szövegeket Barabás Dénes, Fazakas Katalin, László-Velin Orsolya, P. Buzogány Árpád és dr. Salló Szilárd állították össze.

A Másfél évtized képesszeciája című 128 oldalas fotóalbum ugyancsak a fotótáborok alkotóinak díjazott felvételeiből állt össze, az utóbbi 15 esztendő „képesszenciájaként". A vidéki életterek kötetbe gyűjtött ábrázolásai az utóbbi években hazai és nemzetközi szinten is elismeréseket hoztak a táborban résztvevőknek. A fotográfiák dokumentatív funkcióján túl a mindenkori céljuk az volt, hogy esztétikusan örökítsék meg, adják vissza a látottakat: a népélet mindennapjait, az ember által alkotott és alakított környezetet – olvashatjuk a bevezetőben. Az előszó és a képek adatait tartalmazó részletes jegyzék magyar, román és angol nyelvű.
A Tamási Áron nyomában Farkaslakán című album fontos és emlékezetes idézeteket tartalmaz Tamási Áron műveiből, amelyeket a Tamási Áron Egyesület vezetője, Hadnagy Jolán rostált egybe, ezekhez Jakab Emil helyi fotográfus készített fotókat. A magas szakmai igénnyel készült album a falu neves szerzője születésének 120. évfordulójára jelent meg idén szeptemberben.

A találkozó hangulatos kötetlen beszélgetéssel zárult.