Keres
2024. április  18., csütörtök, Andrea
Magyar
 

KÉPPOÉZIS - a kiállítás megnyitója és a legjobb alkotások díjazása

2019 ÁPR
25

Irodalom és a képzőművészet találkozásának sajátos, nálunk kevésbé ismert műfaját, a képpoézist népszerűsíti a gyergyószentmiklósi Pro Terra Alapítvány különleges kiállítása, amely a  Kájoni János Könyvtár előadótermében nyílt meg 2019. április 24-én, a Könyvtári Napok keretében. A KÉPPOÉZIS bármilyen irodalmi szöveg egy részének elrejtését vagy kiemelését jelenti, amellyel az alkotó új tartalmakat hoz a felszínre. Ilyen irodalmi-képzőművészeti alkotásokat várt pályázatára a Pro Terra Alapítvány, a beérkezett alkotásokból készült  vándorkiállítás elsőként könyvtárunkban látható. A beérkezett 333 alkotásból a kiállításon a zsűri által  kiválasztott 40 legjobb munka látható. Erdély több településéről, de  külföldről is érkeztek pályamunkák. A megnyitó alkalmával díjazták a szakmai zsűri által legjobbnak ítélt alkotásokat. A vendégeket Szőcs Zsuzsánna, a Pro Terra Alapítvány elnöke köszöntötte, ezt követően díjazták a legjobb pályamunkákat. A zsűri tagjai Siklódy Ferencz grafikus, Váncsa Mónika festőművész, Lövétei Lázár László költő, szerkesztő voltak. Bővebben: 

Váncsa Mónika képzőművész bevezetőjében kiemelte: ezek az alkotások az ember gondolat-érzelemvilágának számos összetevőjét feszegetik. „Látjuk a humort, az iróniát, a keserűt" 

A pályázat egyik ötletgazdája, Lutz Levente a pillangóeffektushoz hasonlította a kezdeményezést, bízva benne, hogy „itt elindult és szépen ível felfele az irodalom és művészet összehatásának eme technikája, szeretnénk, ha ez minél nagyobb méreteket öltene". András Szilárd, a társszervező és támogató Erdélyi Tehetségsegítő Tanács elnöke a kiállításon örömét fejezte ki, hogy ekkora tömeget megmozdított a pályázat és értékes munkák születtek. Szőcs Zsuzsánna ötletgazda, a Pro Terra Alapítvány elnöke a képpoézis önismereti jellegét emelte ki: „Igazán akkor tudnánk megérteni őket, ha ismernénk a munkák keletkezéstörténetét, hogy milyen személyes motívumok játszanak szerepet az alkotás létrejöttében" 

Több mint 300 alkotás érkezett a pályázatra

A beérkezett 333 alkotásból az a 40 legjobb munka látható a kiállításon, melyet a zsűri kiválasztott. Ezekből 113 könyv érkezett diák kategóriában, 30 könyv pedig felnőtt kategóriában. Szőcs Zsuzsanna megjegyezte: volt olyan könyv, amely 30 képpoézist tartalmazott, volt olyan, amelyik 17-et, és volt olyan amelyik csak egyet. Képpoéziseket készítettek papírcsík technikával, hímzéssel, festészeti technikával, kollázzsal és különböző grafikai eljárásokkal is. Az alkotások Erdély több településéről érkeztek: Kolozsvárról, Segesvárról, Kézdivásárhelyről, Udvarhelyről és környékéről, Csíkszeredából és környékéről, Gyergyószentmiklósról és környékéről, Sepsiszentgyörgyről, de volt pályázó Németországból és Magyarországról is. 

A díjazottak:

Diák kategória: 1. Simon Hanna Fatime 2. Vitos Emese 3. Szakács Emőke Klementina 4. Pásztor Andrea, Nagy György Ottó, Tartcsi Anna, László Ákos és Bodor Edina

Felnőtt kategória: 1. Miklós Krisztina 2. Blénesi Kincső 3. Kolumbán Babucy

Az esemányről a médiában:

Amikor a könyvbe firkálni szabad, sőt díjazzák is. Farkas Endre.  Maszol.ro, 2019. április 25.

 
NYITVATARTÁS

HÉTFŐ - PÉNTEK:

8.00 - 18.00

SZOMBAT - VASÁRNAP:

ZÁRVA

Hasznos linkek

Hargita Megye Tanácsa


Hargita Megyei Kulturális Központ


Hargita Megyei
Hagyományőrzési Forrásközpont


Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ


Hargita Népe Kiadó


Hargita Kiadóhivatal –
Székelyföld Kulturális Folyóirat


Hargita Megyei
Művészeti Népiskola

ÁPR
22

130 éve

1894. április 22-én Nagyszebenben meghalt Simon Péter Jukundián zenetanár, zenei szakíró, tanítóképző intézeti igazgató, Ferenc-rendi házfőnök.

Tovább ►

<< < 2024 ÁPRILIS > >>
H K SZ CS P SZ V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Kérdéseire, a könyvtári szolgáltatással kapcsolatos észrevételeire a könyvtárosok válaszolnak
önnek e-mailban, amennyiben Ön kitölti az adatokat.

Kérdezd a könyvtárost