2024. április  20., szombat, Tivadar

Vidám regényes est Szávai Géza íróval a könyvtárban

2013 DEC

A "Komédiák és tragédiák a világ közepén" címmel szervezett vidám regényes esten Szávai Géza íróval találkozhattak december 12-én este a csíkszeredai olvasók.
Könyvtárunk előadótermében negyvennégyen vettek részt a találkozón, a felolvasással, dedikálással társuló szerzői esten Ferenczes István költő beszélgetett az íróval.

Szávai Géza 1950-ben született a székelyföldi, Hargita megyei Küsmödön. Egyetemi tanulmányai után rövid ideig tanított, majd újságíróként és szerkesztőként dolgozott. 1979-1988 között Bukarestben szerkesztette A Hét című hetilapot. 1988-ban Budapestre költözött, 1985 óta számos regénye, esszékötete, gyerekkönyve jelent meg. Nagyhatású esszéregénye a Székely Jeruzsálem több nyelven is megjelent. A regény ötödik, legújabb kiadását magával is hozta a szerző, valamint több más regényét, gyerekeknek szóló könyveit is.

Szávai Géza 1994- ben megalapította feleségével, Szávai Ilonával közösen a PONT Kiadót. Majd barátaival elindította a konfliktus ellentéteként értelmezett CONFLUX nevű nemzetközi programot, amelynek keretében jelentős szerzők könyvei jelennek meg folyamatosan egyszerre több nyelven.
A PONT Kiadó a kortárs irodalom és művelődés minden ágazatában jelen van kiadványaival. Egyedülállónak tekinthető profilja abból adódik, hogy több nyelven jelentet meg könyveket, hogy a kulturális értékek cseréjéhez ne csupán a szlogenek szintjén csatlakozzék. A kiadó a Gyermekekről gyermekekért program keretében több sorozatot és egy folyóiratot indított, a Szávai Ilona által szerkesztett Fordulópont című folyóirat 1999 óta jelenik meg.
Az érdeklődők a PONT kiadó honlapján is tájékozódhatnak a kiadó által megjelentetett könyvekről, folyóiratokról ,Szávai Géza szerzői pályaképéről, munkáságáról.

Ferenczes István az est folyamán elsősorban regényeiről faggatta az írót, a beszélgetés középpontjában az identitásról írott esszéregény, a Székely Jeruzsálem állt. A könyv 2000-ben jelent meg, román nyelvű kiadásával egyidőben, 2008-ban került piacra a harmadik kiadás, 2011-ben megjelent a könyv francia kiadása, La Jérusalem Sicule címen, egyidőben a regény negyedik kiadásásával, ötödik kiadása 2013 karácsonyára jelent meg.

"Erdély legendásan toleráns földjén, ahol több nemzet él sok évszázada egymás mellett - a XVI. század végén a zsidók hitére tért át egy magyar közösség. Lelki zsidóknak vallották magukat... A hitújítás lázában Péchi Simon és követői olyannyira rátaláltak az Ótestamentumra, hogy átvették a zsidó szertartásokat. És ezzel elkezdődött a vérségileg nem, de „lelkileg zsidó" székelyföldi emberek szinte hihetetlen története ..."

Az est folyamán az író beszélt a Múlt évezred Marienbadban, az  Aletta bárkája,  a Csodálatos országokba hoztalak és a Nagy átmenetelés című regényeiről is. A jelenlevők kedvezményesen megvásárolhatták és dedikáltathatták a könyveket.

Sajtóvisszhang: A tréfa fontosságárólSzőcs Lóránt Székelyhon.ro  2013. december 12.

Iochom Zsolt videófelvétele a találkozóról a Székelyhon portálon: