2024. április  24., szerda, György

Oláh Gál Róbert Arany János és erdélyi barátai című könyvét mutatták be

2019 SZEPT

Népes közönség gyűlt össze könyvtárunk előadótermében szeptember 26-án délután, dr. Oláh Gál Róbert új könyvének bemutatóján. A neves Bolyai-kutató, matematikus és tudománytörténész új könyve Arany János és Erdély kapcsolatát, a költő erdélyi barártait, levelezőtársait idézi fel, ezzel tiszteleg a költőóriás előtt. Arany János és erdélyi barátai címmel jelent meg a kötet, a Pro Print Kiadó gondozásában. A szerzővel Lövétei Lázár László költő, esszéíró, Arany-kutató beszélgetett. Részletek:

Lövétei Lázár László felvezetőjében kiemelte a 2017-es Arany bicentenárium jelentőségét, az Arany-emlékév a költő életművére irányította a figyelmet, számos kiadvány látott napvilágot az életmű kutatásával kapcsolatosan. Oláh Gál Róbert könyvre is az évforduló jegyében született.
Lövétei arról kérdezte elsőként a szerzőt, mi volt az indíttatása, hogy Arany Jánosról könyvet írjon. Oláh Gál Róbert válaszában elmondta, hogy családi indíttatás áll a megírás hátterében, ugyanis nagyapja, Bordás László nagyszalontai jogtanácsos és helytörténész sokat mesélt Nagyszalonta múltjáról és Aranyról neki és bátyjának gyermekkorukban.

Levéltári kutatásai során a szerző olyan kérdésekre keresett választ, hogy kik voltak a költő erdélyi barátai, levelezőpartnerei, tanárkollégái, hogyan hatottak költészetére, munkásságára, magánéletére.

Arany levelezőpartnerei közé tartozott Mentovich Ferenc, a marosvásárhelyi Református Kollégium kiváló professzora, akit alig ismer az utókor, ő hívta meg a költőt Nagykőrösre is. A könyvben a szerző közel százoldalas fejezetet szentelt Arany János és Mentovich Ferenc barátságának. Érdekesség, amit kevesen tudnak - emelte ki a szerző- , hogy Arany János, bár sokat olvasott róla és nagyon tisztelte, soha nem járt Erdélyben, viszont több erdélyi ismert személyiséggel levelezett. Erdélyi levelezőpartnerei voltak: Brassai Sámuel, a neves polihisztor, Szabó Károly, akinek az erdélyi könyvtártudomány megteremtését köszönhetjük, Szász Károly író, református püspök, P. Szathmári Károly történeti regényíró, Szilágyi Sándor történetíró.

A könyvbemutató közönsége érdekes anekdotikus történeteket is hallhatott, többek között Mentovich Ferencről, a szerző archív fotókat is vetített a kötetben bemutatott személyiségekről.