Keres
2024. április  25., csütörtök, Márk
Magyar
 

Kájoni János öröksége - a Joannes Kájoni 390 emlékév keretében meghirdetett vetélkedő döntője

2019 NOV
14

Kájoni János (1629/30 – 1687) születésének 390. évfordulója alkalmából – a Hargita Megyei Kulturális Központ kezdeményezésére – 2019-2020-ban a Joannes Kájoni 390 emlékévet ünnepeljük Hargita megyében. Az emlékév jegyében Kájoni János öröksége címmel hirdetett vetélkedőt középiskolások számára a Kájoni János Megyei Könyvtár és a „Pro Libris" Könyvtári Egyesület azzal a céllal, hogy közelebb hozza a fiatalokhoz Kájoni rendkívüli életművét. A vetélkedő első fordulóján  résztvevő 19 csapat közül a legjobban teljesítő hat csapat jutott tovább a döntőbe, akik a megye négy középiskoláját képviselhették a 2019. november 14-én szervezett megmérettetésen a Kájoni János Megyei Könyvtárban. A csapatok díjazását  Hargita Megye Tanácsa, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség és a Communitas Alapítvány támogatása tette lehetővé. Részletek:

A vetélkedőn részt vevő háromtagú csapatok mellett a Joannes Kájoni Szakközépiskola osztályaiból érkező diákok nézőként szurkoltak iskolájuk csapatának. 

A Kájoni János Megyei Könyvtár munkatársa, Kelemen Katalin  köszöntötte versenyző csapatokat és a jelenlevőket, és bemutatta a zsűri tagjait:  Fazakas Gabriella – a Hargita Megyei Kulturális Központ munkatársa, Szabó András – a Nagy István MűvészetiLíceum zenetanára valamint Gyulai Arthur – a Kájoni János Megyei Könyvtár igazgatója – a zsűri elnöke.

A döntőn a következő csapatok mérhették össze Kájoni János munkásságával kapcsolatos tudásukat: a csíkszeredai Márton Áron Főgimnáziumot három csapat is képviselte:  a Trubadúrok, a Hésziodosz és a Késő Kásák; a Joannes Kájoni Szakközépiskolát a Kódex Trió nevű csapat, a csíkdánfalvi Petőfi Sándor Iskolaközpontot a Kájoni ferencesei nevű csapata, valamint a gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Gimnáziumot a K-jonik nevet viselő csapat.
Mindenik csapat alaposan felkészült, az első forduló feladatainak megoldása során sok mindent megtudott Kájoni János rendkívüli munkásságáról és személyiségéről. 

A versenyző csapatok a döntőn bemutatták az általuk elkészített Power Point vagy Prezi bemutatókat. A bemutatók szemléltették Kájoni munkásságának sokoldalúságát, életművének, munkásságának egy-egy vonatkozását emelte ki minden csapat. Készült bemutató Kájoni Herbáriumáról, fennmaradt kéziratairól, a nyomdaalapító ferences szerzetesről, Kájoni életének gyergyószárhegyi vonatkozásairól,  az orgonaépítőről és orgonistáról.

A vetélkedő második felében online kvízversenyen is összemérték a csapatok tudásukat. Kájoni János munkásságával kapcsolatos kérdésekre kellett gyors  választ adniuk. Minden csapat okostelefon segítségével csatlakozott a játékhoz, a Kahoot.it alkalmazással, a játékban számított a gyorsaság is a helyes válaszok mellett. 

A kvízkérdéseket kivetítve láthatták a diákok, de válaszolni a telefon segítségével kellett, ebben a feladatban a legjobb eredményt a K-jonik csapata érte el.

A vetélkedőn részt vevő hat csapat mellett a Joannes Kájoni Szakközépiskola osztályaiból érkező diákok nézőként iskolájuk csapatának szurkoltak. 

Rövid szünet után a vetélkedő a nyertesek díjazásával ért véget, előtte a jelenlevők  Kájoni János zenei hagyatékából kaptak ízelítőt, Ványolós Orsolya és Ványolós András előadásában hangzottak el a dallamok.

A vetélkedőn legjobbnak bizonyuló csapatok tagjai értékes díjakban részesülhettek Hargita Megye Tanácsa, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség és a Communitas Alapítvány támogatásával, de minden résztvevő csapat ajándékkal és oklevéllel távozhatott, a könyvtár ajándékaként a Kájoni János munkáságához kapcsolódó  könyvjelzősorozatot is hazavihették.

A szervezők köszönik a Hargita Megyei Tanfelügyelőségnek  a vetélkedő népszerűsítését a megye iskoláiban.  

A zsűri döntése alapján a döntőn résztvevő csapatok rangsora:

I. díj: Hésziodosz, Márton Áron Főgimnázium, csapattagok:  Bálint Andrea, Fekete Tamara,Gál Fanni. (Felkészítő tanár: Csonta Noémi)

II. díj: Kájoni Ferencesei, Csíkdánfalvi Petőfi Sándor Iskolaközpont, csapattagok: Gegő Bea Biborka, Kajtár Anasztázia, Tankó Szidónia. (Felkészítő tanárok: Szabó Katalin, Csáki Sarolta Terézia). 

III. díj: Trubadúrok, Márton Áron Főgimnázium,  csapattagok: Ferencz Renáta, Keresztes Szabolcs, Zerkula Henrietta. (Felkészítő tanár: Csonta Noémi).

IV. díj és a zsűri különdíja: K-jonik, Salamon Ernő Elméleti Líceum, csapattagok: Csala Dorottya, Nagy Klementina, György-Fazakas Borbála. (Felkészítő tanár: Kastal Otília)

V. díj: Késő Kásák,  Márton Áron Főgimnázium, csapattagok: Antal Blanka, Kánya Anna, Sófalvi Andrea. (Felkészítő tanár: Csonta Noémi)

VI. díj: Kódex Trió, Joannes Kájoni Szakközépiskola, csapattagok: Kovács Réka, Gál Eszter, Mihály Izabella. (Felkészítő tanár: Bodó Beáta-Éva)

A vetélkedő döntőjére elkísérte a Márton Áron Főgimnázium csapatait Borbé Levente, az iskola könyvtárosa, aki részletesen beszámolt azeseményről a Székelyföldi iskolai könyvtárosok blogján: „Kájoni János öröksége” vetélkedő

 A vetélkedő döntőjén a Székely TV által készített video megtekinthető a könyvtár Youtube csatornáján: Kájoni János öröksége 

 
NYITVATARTÁS

HÉTFŐ - PÉNTEK:

8.00 - 18.00

SZOMBAT - VASÁRNAP:

ZÁRVA

Hasznos linkek

Hargita Megye Tanácsa


Hargita Megyei Kulturális Központ


Hargita Megyei
Hagyományőrzési Forrásközpont


Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ


Hargita Népe Kiadó


Hargita Kiadóhivatal –
Székelyföld Kulturális Folyóirat


Hargita Megyei
Művészeti Népiskola

ÁPR
22

130 éve

1894. április 22-én Nagyszebenben meghalt Simon Péter Jukundián zenetanár, zenei szakíró, tanítóképző intézeti igazgató, Ferenc-rendi házfőnök.

Tovább ►

<< < 2024 ÁPRILIS > >>
H K SZ CS P SZ V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Kérdéseire, a könyvtári szolgáltatással kapcsolatos észrevételeire a könyvtárosok válaszolnak
önnek e-mailban, amennyiben Ön kitölti az adatokat.

Kérdezd a könyvtárost