Vineri, 19 aprilie 2024

[ 28 martie 2024, 14:34:11 ]
ÎN ATENŢIA CITITORILOR

Stimaţi Cititori!

Cu ocazia sărbătorilor Paştelui catolic, în perioada 29 martie (vineri) - 1 aprilie (luni) 2024, biblioteca noastră va fi închisă.

Vă mulţumim pentru înţelegere, şi vă dorim un Paşte fericit!

Mai multe ştiri
Evenimente recomandate
[ 22 martie 2024, 00:00:00 ]
Arts & Mental Health - Workshop in English

Detalii despre workshop: pagina Facebook a evenimentului

[ 09 martie 2024, 00:00:00 ]
Târg de seminţe la bibliotecă

Biblioteca Judeţeană Harghita găzduieşte în data de 09 martie 2024 un târg de seminţe, organizat de un grup de persoane din zonă care se ocupă cu grădinăritul.

Viztatorii târgului de seminţe sunt rugaţi să doneze seminţe pentru Biblioteca de seminţe, serviciul nou ecologic, care funcţionează din toamna anului 2023 la bibliotecă.

[ 23 ianuarie 2024, 00:00:00 ]
Transhumanţă artistică de la Bucureşti la Miercurea Ciuc

Zi de lectură, muzică şi desen oferită publicului adult şi copiilor din Miercurea Ciuc de un grup de artişti din Bucureşti

Alte evenimente
  Evenimente recomandate

RAPID ŞI EFICIENT LA BIBLIOTECĂ - ÎMPRUMUT CU AUTOSERVIRE

Împrumutul şi restituirea cu autoservire au devenit accesibile la secţia de împrumut de carte situată la etajul bibliotecii. Adoptarea tehnologiei RFID suplineşte intervenţia bibliotecarilor în operaţiuni repetitive, creşte viteza serviciilor şi reduce timpul de aşteptare pentru cititori. Zeci de mii de volume sunt la dispoziţia dumneavoastră în sistemul de împrumut cu autoservire.

Funcţionarea staţiei de autoîmprumut este prezentată în tutorialele video:

ÎMPRUMUT cu subtitrare/ fără subtitrare                                          RESTITUIRE cu subtitrare / fără subtitrare

Prezentare

Biblioteca Judeţeană “Kájoni János” este cea mai mare bibliotecă publică din judeţul Harghita. Funcţionează ca instituţie subordonată Consiliului Judeţean Harghita.

Instituţia este prezentă în viaţa comunităţii prin oferta variată de lectură, manifestări culturale, activităţi pentru timpul liber. Prezervarea şi diseminarea valorilor culturale locale şi regionale constituie elemente esenţiale ale activităţii.

Serviciile Bibliotecii Judeţene “Kájoni János” au la bază un fond de aproximativ 200 000 de documente: cărţi, periodice, audiovizuale, electronice şi sunt utilizate anual de peste 4000 de persoane. Totodată, instituţia are rol de îndrumare metodică a bibliotecilor publice din judeţul Harghita.

Precursoarea instituţiei este Biblioteca Raională Ciuc, înfiinţată în anul 1950, dar istoria bibliotecilor din Miercurea-Ciuc începe cu secole mai devreme. De la înfiinţare, biblioteca a trecut prin restructurări, mutări, redenumiri.

Servicii

SERVICII GRATUITE:

• Informaţii
  • Vizitarea bibliotecii
  • Servicii online
  • Turul bibliotecii
  • Activităţi educaţionale
  • Ore de clasă la bibliotecă
  • Consultarea publicaţiilor şi a cataloagelor
  • Acces la Internet;
  • Scanare.

SERVICII CU TAXĂ:

• Confecţionarea permisului de bibliotecă
  • Fotocopiere din documentele bibliotecii
  • Imprimare
  • Legătorie
  • Legarea lucrărilor de diplomă
  • Bibliografie
  • Imprimarea listelor bibliografice

LUNI  - VINERI:

SÂMBĂTĂ - DUMINICĂ:

ÎNCHIS

Linkuri utile

Consiliul Judeţean Harghita

Centrul Cultural Judeţean Harghita

Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Harghita

Centrul Cultural şi de Arte Lăzarea

Editura "Hargita Népe"

Editura Harghita

Şcoala Populară de Artă
a Judeţului Harghita

<< < 2024 APRILIE > >>
L M M J V S D

Pentru a transmite întrebări şi observaţii referitoare la serviciile de bibliotecă, vă rugăm să completaţi formularul.

Întreabă bibliotecarul