Mivel a könyvtár előadótermének befogadóképessége korlátozott, a díjátadó eseményt két csoportban szerveztük meg. Az eseményen Gyulai Arthur igazgató kiemelte, reményei szerint a verseny résztevői sokat tanultak, ismertekben gazdagodtak a feladatok megoldása által.
Az 5-8. osztályos háromfős csapatok két forduló után jutottak a döntőbe, a második körben 22 csapat vehetett részt az 5-8 osztályos korosztályból, a megye 9 iskolájából, közülük 13 csapat bizonyíthatta a döntőben is a tudását és kreativitását.
A középiskolások mezőnyében a megye 4 középiskolájából csatlakoztak a versenyhez, 15 csapat vett részt az első fordulóban, közülük 8 csapat mérhette össsze tudását a döntőben.
A felnőtt versenyzők sorában 16 versenyző küldte be az első forduló megoldott feladatlapját. A döntőbe összesen 10-en jutottak tovább, közülük felének sikerült időben beküldeni a döntő feladatainak megoldását és a bemutatókat.
A döntő feladatai közt a versenyzőknek bemutatót kellett készíteni saját környezetük, településük, vagy annak a közelében található valamely értékről. A beérkezett bemutatók és kisfilmek bizonyítják, hogy azok az értékek állnak a legközelebb hozzánk, amelyek az itthoni tájat, hagyományainkat, kultúránkat, történelmünket képviselik. A verseny nyertesei, akik minden fordulóban kitartóan dolgoztak és kutakodtak, megérdemelten vihették haza a vetélkedő díjait.
A díjak odaitélésekor nehéz helyzetben voltak a szervezők hiszen nagyon szoros volt a verseny a döntőben, ide már a legjobb, legkitartóbb csapatok jutottak tovább.
A döntésnél figyelembe vettük a feladatlap megoldásánál elért pontszámot –ugyanakkor 15 pontot ért a maximális 100 pontból a csapatok által készített bemutató – ami lehetett kisfilm, vagy Power Point, esetleg Prezi Ennél a feladatnál a tartalom mellett a kreativitást, ötletességet és a bemutatás élményszerűségét is figyelembe vettük.
Tartalmas, értékes munkák születtek, olyan különleges helyi értékeket választottak a versenyzők, amelyekre érdemesnek tartják felhívni közösségünk figyelmét.
Hargita Megye Tanácsa jelentős anyagi támogatásának köszönhetően a legjobb csapatok és versenyzők értékes díjakban részesültek: Erdély és Székelyföld kultúrájával, történelmével, irodalmával kapcsolatos értékes kiadványokat vihettek haza, ugyanakkor a döntő minden résztvevője oklevélben és ajándékban részesült.
A díjazott csapatok és versenyzők:
I. Általános iskolai csapatok:
I. díj: Kájoni-kódex őrzői: Antal Borbála, Csáki Károly, Juhász Andor – Csíkdánfalva, Petőfi Sándor Iskolaközpont
I. díj: HR03BTS: Bartha Károly, Tamás Janka, Simó Éliás – Csíkszereda, Otthonoktatott gyerekek csoportja,
II. díj: Észbontó trió: Demeter Kincső, Demeter Vivien, Izsák Kincső-Beáta – Csíkszentimre, Arany János Áltanos Iskola
II. díj: BME: Bálint Barbara, Kolumbán Eszter, Ravasz Mária-Magdolna – Csíkszentimre, Arany János Áltanos Iskola
III. díj: Erdélyi hercegnők: Balló Zsanett, Lőrincz Bernadett, Szopos Rebeka – Csíkszentimre, Arany János Áltanos Iskola
III. díj: Köllő Miklós utódai: Boncina Székely Sarolt, Bege Kriszta, Márton Bence –
Gyergyócsomafalva, Köllő Miklós Általános Iskola
IV. díj: Töltött káposzták: Balla Botond, Fikó Roland, Molnár Szilárd – Gyimesközéplok, Majláth Gusztáv Károly Általános Iskola
Dicséretben részesülnek:
Góbé történészek: András Réka, Bodor Bernadett, Dincă Alexandru – Csíkszereda, Petőfi Sándor Általános Iskola
Petőfisek: Zsigmond Ágnes, Pál Brigitta, Dávid Levente – Csíkdánfalva, Petőfi Sándor Iskolaközpont
HI-story nerds: Simó Klementina, Balog Diana, Balog Bianca – Kőrispatak, Jósika Miklós Általános Iskola
Vikings: Nagy Kinga, Szőcs Apor, Fecső Boróka Csíkszereda – Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium
Töriászok: Andrieş Nikolett, Gergely Endre, Kedves Leopold – Csíkszereda, Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium
Miccspaszta: Kopacz Bálint, Polacsek Csaba, Tankó Ervin – Csíkszentimre, Arany János Általános Iskola
A zsűri különdíjában részesült csapatok:
A Gyimesközéploki Majláth G. Általános Iskola Töltött Káposzták csapata az egyéni hangvételért és ötletességért, a Jávárdi vizesést bemutató kisfilmért
A Csíkdánfalvi Petőfi Iskolaközpont Kájoni-kódex őrzői csapat, az Ember a köderdő mellől című tartalmas, szép éléményszerű bemutatóért.
A csíkszeredai Otthonoktatott gyerekek csapata a Csíksomlyói lobogó borvíz című alapos és szép munkájukért
II. Középiskolás csapatok:
I. díj:Feneketlen-tó tündérei: Gáll Beáta, Kába Julianna, Sándor Lenuta – Csíkdánfalva, Petőfi Sándor Iskolaközpont (99 pont – a maximális 100 pontból)
II. díj: Vegyes 3-as: Szabó Erika, Ferencz Andrea, Ábrahám Mária – Csíkdánfalva, Petőfi Sándor Iskolaközpont
II. díj: Pontrablók: Antal Beáta, Kajtár Annamária, Süket Alexandra – Csíkdánfalva, Petőfi Sándor Iskolaközpont
III. díj: Hésziodosz: Bálint Andrea, Fekete Tamara, Gál Fanni – Csíkszereda, Márton Áron Főgimnázium
IV. díj: Csíki barangolók: Sánta Emőke, Ferencz Jácinta Kata, Marucza Rebeka – Csíkszereda, Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium
Dicséret:
OLA: Mészáros Apolka, Pál Laura, Vitos Orsolya – Csíkszereda, Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium
Á-sokk: Tekse Anikó, Szőcs Szilárd, Pál Dorka – Csíkszereda, Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium
Különdíjban részesütek:
A csíkdánfalvi Vegyes 3-as és a Pontrablók az általuk készített bemutatókért, a tartalom kidolgozottságát, a pontos, alapos szép az adatgyűjtő munkáért és élményszerű hangvételért.
Felnőtt versenyzők:
I. díj: Tankó Dalma, Zsögöd
II díj: Bagossy Enikő, Csíkszereda
II. díj: Tódor Gizella-Mária, Tekerőpatak
III.díj: Boga Réka, Madéfalva
Dicséret: Csiki Tibor, Gyergyócsomafalva
Különdíjas: Bagossy Enikő
Köszönettel tartozunk mindazoknak, akik támogatták a vetélkedő megszervezését, Hargita Megye Tanfelügyelőségének köszönjük a vetélkedő népszerűsítését a megye iskoláiban. Ugyanakkor köszönjük az iskolai csapatokat irányító, felkészítő tanárok munkáját.
A sajtóban megjelent tudósítás az eseményről: Farkas Endre: Díjazták a vetélkedő résztvevőit. Hargita Népe, 2021. december 16.