2024. április  20., szombat, Tivadar

Danyi Zoltán A rózsákról című regényét mutatták be könyvtárunkban

2022 ÁPR

Danyi Zoltán vajdasági író A rózsákról című új regényét mutatták be a Kájoni János Megyei Könyvtárban hétfőn, április 25-én délután. Murányi Sándor Olivér író beszélgetett a szerzővel, akinek A rózsákról című regényét (2021) háború utáni gyógyulástörténetnek is nevezi a kritika. A regény egy rózsakertész tudatfolyamába enged betekintést és igazi siker a kortárs magyar irodalomban, a 2022-es Libri irodalmi díj tizes toplistáján versenyez a díjért.

Danyi Zoltán első regénye, A dögeltakarító a Magvető Kiadó gondozásában jelent meg hét évvel ezelőtt. A délszláv harcokban részt vevő vajdasági magyar fiatal identitáskereséséről szóló regényéért a szerző 2016-ban Mészöly Miklós-díjat vehetett át. A most bemutatott, A rózsákról című regénye szintén a budapesti Magvetőnél jelent meg. Ebben egy rózsakertész tudatfolyamába nyerünk betekintést: a munka rutinjába és saját szabályaiba menekülő főhős monológjából felsejlik, hogyan alakítja a lelket a kiszolgáltatottság, és hogyan próbál az ember ennek ellenállni.

Az író sokat dolgozott a műfaj és a megfelelő technikák kialakításán.
– Sokáig nehéz volt megtalálni a saját, eredeti hangom, hogy a kortárs irodalomban valami újat tudjak alkotni. Amikor végre sikerült, arra kellett vigyáznom, hogy az egyes szám első személyű elbeszélési mód és magam között, még hogyha egészen hajszálnyi is a köz, de meglegyen – mondta a bemutatón Danyi Zoltán.

Murányi Sándor Olivér kiemelte, A rózsákról igazi sikerkönyv a kortárs magyar irodalomban.

A bemutatóról a Hargita Népe napilap 2022. április 27-i számában olvasható tudósítás:

Vlaicu Lajos: Hajszálnyi táv