Keres
2023. március  29., szerda, Auguszta
Magyar
 

Bodor Ádám Kossuth-díjas író könyvtárunk vendége volt

2014 ÁPR
02

Bodor Ádám Kossuth-díjas írót látta vendégül tegnap, 2014. április 1-én este a csíkszeredai Kájoni János Megyei Könyvtár. A Sinistra körzet, Az érsek látogatása, a Verhovina madarai szerzője a Székelyföld folyóirat meghívására érkezett városunkba. Könyvtárunk előadóterme zsúfolásig telt az estre, nem csoda, hiszen ritka alkalom, hogy a számos irodalmi díjjal elismert prózaíró nyilvános szereplést vállal. Murányi Sándor Olivér író és Fekete Vince, a Székelyföld főszerkesztő-helyettese beszélgetett az íróval életéről, alkotói módszeréről, írói szabadságról.

Murányi Sándor Olivér felvezetőként a Bodor Ádám történeteiben feltűnő szereplők jellegzetes nevéről kérdezte az írót, aki válaszában elmondta, valóban fontos számára a szereplő neve, gyakran maga a név inspirálja a történetet. Sajátos módon választja meg az író történeteinek helyszínét is, bár képzeletbeli helyeken játszódnak a történetek, valós helyek inspirálják, főként a kelet-európai országok határvidéke, Erdély északi határvidéke, Máramaros vidéke, a kárpátaljai hegyvidék. "Az általam bejárt, szeretett környékekből rakom össze regényeim helyszínét"   - válaszolta az író Fekete Vince kérdésére.  Arra a kérdésre, hogy az irodalomnak erkölcsi üzenete is kell-e legyen, az író válasza: “A próza erkölcse nálam a tömörség és minden túlbeszélésnek a kerülése.” 

Bodor Ádám szerint nincs határ az írói szabadságban, az alkotó nem korlátozható. Az író szabadsága, hogy megválasztja szereplője nevét, a személy attól ilyen, hogy őt éppen így hívják, konkrét példaként, egyik szereplőjének, Musztafa Mukkermannak a nevét hozta fel. Az emberi egzisztencia kérdései minden időben, mindenütt, ugyanazok, minden körülmények között megszülethet például a boldogság és szabadság érzése is. Írásaiban viszont kerüli a filozofikus válaszokat ezekre a kérdéskre. Az 1982 óta Budapesten élő írót Fekete Vince arról is kérdezte, mi tette íróvá. Bodor Ádám válaszában elmondta, tizenhét éves korában államellenes szervezkedés és röpcédulák terjesztése vádjával elítélték, a szamosújvári börtönben tartották fogva. A két évi politikai börtön indította el az íróvá válás útján, a legérzékenyebb korban került a rendezett polgári létből egy számára addig elképzelhetetlen világba.

Az író 46 éves korában távozott Erdélyből, számára Budapest nem jelent inspirációt, ezt ma is Erdély adhatja meg, “az érzelmi kapcsolat kitörölhetetlen, ezen nincs mit magyarázni, amikor csak lehet, hazajövök - hangzott el a találkozón.

Az est folyamán Bodor Ádám műveiből a Márton Áron Gimnázium három diákja olvasott fel részleteket. 

Az irodalmi találkozó az író székelyföldi körútjának utolsó állomása volt, korábban Székelyudvarhelyen, Sepsiszentgyörgyön és Árkoson is találkozott olvasóival. A körút a Könyv utóélete című program keretében, a budapesti Szépírók Társasága támogatásával valósulhatott meg.

Az irodalmi találkozóról a sajtóban: Szőcs Lóránt: A tömörség a fontos. Bodor Ádám Csíkszeredában.  Székelyhon.ro 2014. április 1. 

Pál Bíborka: Nincs határ írói szabadságban. Hargita Népe, 2014. április 2. 

 A Székelyhon.ro portálon megtekinthető Iochom Zsoltnak  az irodalmi esten készült videófelvétele:

Bodor Ádám Csíkszeredában vendégeskedett


  

 
NYITVATARTÁS

HÉTFŐ - PÉNTEK

8.00 - 18.00

SZOMBAT - VASÁRNAP:

ZÁRVA

Hasznos linkek

Hargita Megye Tanácsa


Hargita Megyei Kulturális Központ


Hargita Megyei
Hagyományőrzési Forrásközpont


Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ


Hargita Népe Kiadó


Hargita Kiadóhivatal –
Székelyföld Kulturális Folyóirat


Hargita Megyei
Művészeti Népiskola

MáRC
28

150 éve

1873. március 28. Csíkmindszenten született Nagy István festőművész.  A 20. század magyar képzőművészetének kimagasló egyénisége. 

Tovább ►

MáRC
26

120 éve

1903. március 26. Csíkszeredában született Gözsy Béla gyógyszerész, egyetemi tanár. 

Tovább ►

MáRC
18

110

1913. március 18. Csíkmindszenten meghalt Becze Antal jogász, országgyűlési képviselő, Csík megye alispánja 1882-1906 között.

Tovább ►

MáRC
18

110 éve

1913. március 18. Székelyudvarhelyen született Haáz Ferenc etnográfus, Haáz Ferenc Rezső fia. 

Tovább ►

MáRC
16

70 éve

1953. március 16. Capul Midia-n meghalt Boros Domokos Fortunát, P. Ferenc-rendi szerzetes, történész, egyháztörténész, a Ferenc-rend erdélyi tartományfőnöke

Tovább ►

MáRC
13

360 éve

1663. március 13. Temesváron meghalt Szentgyörgyi Ferenc római katolikus püspök.

Tovább ►

MáRC
09

160 éve

1863. március 9. Nyárádszentbenedeken született Fülöp Árpád tanár, irodalomtörténeti tanulmányok szerzője.

Tovább ►

MáRC
07

55 éve

1968. március 7. Csíkszeredában született Erőss Zsolt hegymászó. A világ tizennégy nyolcezer méternél magasabb hegycsúcsa közül tizet hódított meg, az első magyarként mászta meg a Föld legmagasabb hegyét, a Csomolungmát.

Tovább ►

<< < 2023 MÁRCIUS > >>
H K SZ CS P SZ V
27 28 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Kérdéseire, a könyvtári szolgáltatással kapcsolatos észrevételeire a könyvtárosok válaszolnak
önnek e-mailban, amennyiben Ön kitölti az adatokat.

Kérdezd a könyvtárost