A biblioterápia nem más, mint a könyvek általi, olvasmányok révén történő gyógyítás, segítés, támogatás, amely természetes eszközként kapcsolódik a könyvtárosok mindennapi munkájájhoz. A hazai könyvtárosok között is egyre többen érdeklődnek a biblioterápia és módszerei könyvtári alkalmazása iránt.
Az olvasási kultúra megerősítése és fejlesztése érdekében alkalmazható biblioterápiás eljárás segítséget tud nyújtani a művelődési és egyéb hátrányokkal küzdő gyerekek, fiatalok felzárkóztatásához, a különböző nehézségekkel küszködő felnőttek, idősek problémamegoldásához. A program célja ráirányítani a résztvevők figyelmét arra, hogy a biblioterápia módszere a közösségfejlesztés és kommunikáció generátoraként alkalmazható.
A háromnapos műhelymunkán résztvevő könyvtárosok a biblioterápia elméleti alapjaival is megismerkedtek, ugyanakkor kipróbálhatták a fejlesztő biblioterápia néhány jó gyakorlatát. Többek között olyan módszereket, amelyek révén beépíthetik mindennapi könyvtári munkájukba a biblioterápiát, például a csoportmunka során gyakorolhatták, hogyan készítsenek foglalkozástervet és hogyan valósítsák azt meg. A megismert eljárásokat a kisebb könyvtárakban dolgozó munkatársak is hasznosíthatják munkájuk során.
A csíkszeredai Kájoni János Megyei Könyvtár munkatársai mellett a gyergyószentmiklósi, kézdivásárhelyi és székelyudvarhelyi városi könyvtárakból érkeztek kollégák, a csíkszentdomokosi, gyimesközéploki, bögözi községi könyvtárosok, valamint két csíkszeredai középiskola, a Márton Áron Főgimnázium és a Kós Károly Szakközépikola könyvtárosai is részt vettek a képzésen. A résztvevő húsz könyvtáros különböző szakmai háttérrel és tapasztalattal érkezett, de közös volt bennük az érdeklődés és lelkesedés az új módszerek megismerése iránt.
A résztvevők a dr. Bartos Éva által szerkesztett Biblioterápia közelről: "A szentendrei modell" című kézikönyvet kapták ajándékba, amely a budapesti Pont Kiadó gondozásában jelent meg 2020-ban. A kiadvány nélkülözhetetlen segítőtársuk lehet munkájukban, gazdag példatár található benne a biblioterápiás eljárás alkalmazási lehetőségeiről, jó gyakorlatairól, például a különböző csoportok, korosztályok számára kidolgozott foglalkozástervek, amelyek nagy segítséget nyújthatnak a most megismert eljárások, módszerek alkalmazása során.
Borbé Levente, a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium könyvtárosa - aki maga is vezet biblioterápiás jellegű csoportfoglalkozásokat középiskolásoknak - résztvevőként számolt be a képzésről. A Székelyföldi Iskolai Könyvtárosok blogján olvasható beszámolójából idézünk:
Dr. Bartos Éva "a fejlesztő-megelőző biblioterápia hatékonyságára hívta fel a figyelmet, amely tevékenység az értékes szépirodalommal érhető el. Azzal a szépirodalommal, amely értelmi és érzelmi gazdagodást tud nyújtani a résztvevők számára. Mindez egyben műveltség- és tudásgyarapodást is tud eredményezni. Hatékonyságát az irányított olvasással lehet elérni. Ezért éredemes a könyvtárosi feladatok közé „becsempészni”, helyet találni ennek a tevékenységnek, hiszen jól hat a normál életben lévő problémák feloldásában.
A fejlesztő-megelőző biblioterápiára napjainkban még nagyobb szükség van. Mostanság, amikor nem tudjuk megélni életünket, igen hasznos lehet. Fontos szerepet játszhat az egymást érintő kommunikáció/ kapcsolatteremtés gördülékenyebb kialakulásában. A foglalkozásvezető irányításával történő felolvasás után a résztvevők a közös beszélgetések által feltárt problémákat tárgyalják meg. Legtöbbször megoldást kereső, helyzetfelismerő, önvizsgálódást elősegítő gondolatokra éleződik ki."
"A továbbképző nemcsak felkészülésre, tudásátadásra volt jó, hanem az ismeretszerzésen túl szakmai tapasztalatnak, baráti kapcsolatok ápolására és a jövőbeni együttműködéshez is igen kiválónak bizonyult. Dr. Bartos Éva egy műhelyfoglalkozás megteremtését javasolta, ahol a jövendő és meglévő biblioterapeuták meg tudják osztani egymás között élményeiket, tapasztalataikat és ajánlásokat tudnak tenni a csoportos foglalkozásokra."
Borbé Levente: Biblioterápiás képzés a csíkszeredai Kájoni János Megyei Könyvtárban - 2022