Az önkiszolgáló kölcsönző-rendszer bevezetéséhez modern technológiai berendezések és eszközök megvásárlására volt szükség (önkölcsönző pult, RFID kódolvasók, RFID-címkék, lopásgátló kapuk). Ugyanakkor a könyvtári dokumentumokat egyedi azonosító címkékkel (RFID-címkékkel) kell ellátni, mindez nem kevés munkát jelent. Már 2022-ben elkezdődött a dokumentumok címkézése, prioritást élveztek az ifjúsági irodalom kategóriájába sorolható dokumentumok, de jelenleg is folyamatosan zajlik a könyvtárban a kölcsönözhető állomány felcímkézése.
Mi az RFID-technológia (Radio Frequency Identification Data)?
A rádiófrekvenciás technológia modern, fejlett megoldás a könyvtárak és archívumok részére. Lehetővé teszi nagy mennyiségű adat elektronikus tárolását, illetve az adatok leolvasása fizikai kontaktus nélkül, nagyobb távolságból, tömegesen is megoldható. Felgyorsítja az információ áramlását, növeli a hatékonyságot, lerövidíti a könyvek kiadásának és visszavételének idejét, hozzájárul a szolgáltatások minőségének további javításához.
Az adatok tárolása egy szilícium alapú, antennával rendelkező, hordozható csipen történik, az adatok továbbítása pedig rádióhullámok segítségével valósul meg. A fejlesztés során minden könyv egyedi elektronikus (RFID) címkét kap, amelynek azonosító számát a könyvtári rendszerben társítják a könyvek mellé. A rendszer digitálisan tárolja az adatokat, az RFID címkével ellátott könyvtári könyvek és más dokumentumok kikölcsönzését/visszavételét automatikusan rögzíti.
Hogyan működik az önkiszolgáló kölcsönzés?
A könyvtárlátogatók segítség nélkül kölcsönözhetik és szolgáltathatják vissza a könyvtári dokumentumokat az önkölcsönző pultoknál.
Kölcsönzéskor az olvasó az önkölcsönző pultnál kiválasztja a Kölcsönzés gombot, azonosítja magát olvasókártyájával, majd a pulton a kijelölt felületre helyezi a kölcsönözni kívánt köteteket, a rendszer automatikusan beolvassa a könyvek adatait.
Figyelem! Ha valaki ellenőrzés nélkül szeretné kivinni a könyveket, az RFID-címke a kijáratnál elhelyezett lopásgátló kapuknál riaszt.
A dokumentumok visszaadása ugyanilyen egyszerű, a könyvtárhasználó az önkölcsönző pultnál kiválasztja a Visszavétel gombot, a kijelölt felületre helyezi a visszahozott könyveket, a rendszer beolvassa az adatokat, megtörténik az automatikus visszavétel, majd a kijelölt helyre teszi a visszavitt könyveket.
Milyen előnyökkel jár a könyvtárban az RFID technológia?
Leegyszerűsíti a könyvtári adminisztrációt, a könyvtári állomány és a könyvtárhasználat nyilvántartását.
Lehetővé teszi a kölcsönzési folyamat automatizálását, lerövidíti a kölcsönzésre-visszhozására szánt időt.
Az új technológia biztosítja az állomány védelmét is. Az RFID érzékelő megmutatja, hogy az adott könyv melyik polcon, hol található, ez lényegesen lerövidíti a könyvek keresésére fordított időt.
A szolgáltatás bevezetésével várhatóan rövidül a kölcsönzési folyamat, illetve a könyvtári adminisztrációra fordított idő, így a könyvtárosok több időt fordíthatnak kreatív tevékenységekre, például különböző kulturális és közösségi rendezvények szervezésére, olvasókörök, könyvtári foglalkozások vezetésére, illetve a könyvtári adatfeldolgozó, adatbázisépítő tevékenységekre.