MOTTÓ: „ Ha van egy kerted és egy könyvtárad, akkor mindened megvan, amire szükséged lehet. ” (Cicero)
A Kájoni János Megyei Könyvtár sokféle kulturális és szabadidős tevékenységgel, rendezvénnyel vesz részt helyi közösségeink életében, idén novembertől szolgáltatásait új kezdeményezéssel bővíti. Hargita Megye Tanácsának támogatásával a környezettudatosság, a helyi és az őshonos növények támogatása, valamint a közösségi élet fenntartása érdekében speciális, zöld szolgáltatást indít a könyvtár. A MAGKÖNYVTÁR működtetésének alapja a magok kölcsönzése, termesztése és visszaadása. Részletek alább:
A nyugati országokban már több éve működik ez a környezettudatos könyvtári szolgáltatás. Az első magkönyvtárak az Amerikai Egyesült Államokban jelentek meg, Magyarországon is több működik. A lakosság egyre inkább nagyobb városokba tömörül, elveszíti szoros kapcsolatát a természettel, ezért nagyon fontos, hogy a közösségi térként is működő könyvtár segítse a közvetlen környezetét, közösségét a természettel való együttélésben. A maggyűjtés természetesen egy ősi szokás, mellyel hazánkban, megyénkben az emberek, növénytermesztéssel foglalkozók évtizedek óta foglalkoznak. A magok cseréje, ajándékozása családtagok és szomszédok közt évente történik napjainkban is.
A magkönyvtár célja tehát a közvetlen környezet, az őshonos növényvilág megőrzése és a kertészkedés iránt érdeklődő közösség segítése. A magkönyvtár a magmegőrzés és a magkölcsönzés által segíti közösségét, teret és helyet biztosít az őshonos és a helyi időjárást jól tűrő zöldségek és fűszerek magvainak tárolásához és cseréjéhez.
A magkönyvtár működtetésének alapja a magok kölcsönzése, termesztése és visszaadása.
Az új, zöld szolgáltatást a megyei könyvtár regisztrált olvasói, használói vehetik igénybe. A regisztráció pár percet vesz igénybe a recepciós pultnál.
Az őshonos magok cseréje, kölcsönzése a könyvtár erre a célra kialakított helyszínén, a könyvtárépület földszintjén történik, a nyitvatartás ideje alatt.
A magkönyvtár használata egyetlen íratlan szabályon alapul, mégpedig, hogy a kertészkedést kedvelő regisztrált látogató a tavasszal kölcsönzött magok kétszeresét visszajuttatja a könyvtárnak, lehetőleg a saját termés betakarítása eredményéből. A visszahozott magok biztosítják a magkönyvtár gyűjteményét. A visszajuttatott magok ezután egy másik látogatóhoz, esetleg hobby kertészhez kerülnek. Természetesen más őshonos zöldségek, fűszerek magjait is szívesen fogadja a magkönyvtár, nemcsak a már kölcsönzött növények magjait.
A magkönyvtár feltöltése hamarosan kezdődik. Az őszi évszak pont megfelelő a magkönyvtár elindításához.
Kérjük kedves olvasóinkat, hogy segítsenek a magok gyűjtésében! Amennyiben rendelkeznek idei jól termő, őshonos, a helyi klímát jól bíró növények magjaival, kérjük hozzanak be a könyvtárba, hogy a maggyűjtemény szaporodjon.
A magokat kis papír tasakokban szeretnénk tárolni, kérjük kedves látogatóinkat, hogy ebben a formában juttassák el a könyvtárhoz. A tasakok mellé néhány fontos információt csatolunk, mégpedig a mag nevét, fajtáját, a magfogás évét és helyét, valamint fény- és vízigényét.
A kertészkedő ember szívesen osztja meg tapasztalatait a növénytermesztés kapcsán, a saját termés mindig örömet okoz, ezért is van közösségkovácsoló szerepe a magkönyvtárnak. A hobby kertészkedés erősíti a természet iránti felelősséget és a mások iránti odafigyelést, vagyis empátiát.
Szeretettel várjuk kedves látogatóinkat akár olvasók, akár kertészek, akár kis kertészek, akár csak ezután lesznek kertészek!