Dr. Tapodi Zsuzsa és Dr. Pieldner Judit irodalomkutatók, a Sapientia EMTE csíkszeredai Gazdaság- és Humántudományok Kara, Humántudományok Intézetének oktatói voltak könyvtárunk vendégei 2015. január 16-án este. Frissen megjelent tanulmányköteteiket mutatták be az irodalom jelenségei iránt érdeklődő közönségnek. Szövegek szövete címmel 2014 decemberében jelent meg Tapodi Zsuzsa új kötete, tanulmányok, recenziók, szerkesztett előadásszövegek kaptak helyet benne. (RHT kiadó, Bukarest - Szepsiszentgyörgy – Erdélyi Múzeum Egyesület, Kolozsvár, 2014). Pieldner Judit könyve, Az értelmezés ideje, 2013-ban jelent meg, (Egyetemi Műhely Kiadó - Bolyai Társaság, Kolozsvár, 2013). az utóbbi hat évben született tanulmányokat, kritikákat, recenziókat tartalmazza.
Mindketten egyetemi oktatói munkájuk mellett irodalomkutatóként is tevékenyek, gazdag és változatos tematikájú kiadványok, tanulmányok szerzői, szerkesztői, tudományos konferenciák előadói és szervezői. Tapodi Zsuzsa a Humántudományok Tanszék egyetemi docense 2003 óta, a tanszék vezetése mellett az összehasonlító irodalmat oktatja. Kutatóként az irodalmi kánonok, a kanonizáció kérdésköre foglalkoztatja. Kutatási területe még az irodalom és kultusz viszonya. Dr. Pieldner Judit a Humántudományok tanszékének adjunktusa. Kutatási területe az irodalomtudomány és filmesztétika. Különböző művészeti ágak, például szöveg és film átjárhatóságának kérdései foglalkoztatják.
Tapodi Zsuzsa Szövegek szövete című kötetének előszavában olvahatjuk: "A szövet és szöveg szó a latin eredetiben is egy tőből származik. Ezt az etimológiai kapcsolatot a magyarba átkerült formák –- textus és textília – is érzékeltetik. A megalkotottság, az elemek összefonódása mindkét produktum létrehozásának elengedhetetlen feltétele."
A kötet írásai más szövegekről szólnak, a szerző nézőpontja a hivatásos olvasóé, aki megpróbálja meg- vagy felfejteni a szövegek szövetének mintázatait létrehozó szabályokat. Ezáltal közvetíti az olvasó felé a kiválasztott szövegeket, értelmezve a laikus olvasók számára is, a széles olvasóközönség érdeklődését, kiváncsiságát is felkeltve a bemutatott, értelmezett művek elolvasása iránt.
Pieldner Judit kötete ugyancsak az irodalmi művek, szövegek világába hívja izgalmas értelmezői barangolásra az olvasót. Különböző művészeti ágak, például szöveg és film átjárhatóságának kérdései foglalkoztatják. Tanulmányaiban, kritikáiban a világirodalom kontextusában mutat rá az irodalmi jelenségek közötti összefüggésekre.
A köteteket lapozgatva feltárul az olvasó előtt aváltozatos, gazdag tematika, a két irodalomkutató érdeklődésének, tájékozódásának közös pontjai is: a világirodalmi hagyomány és kortárs világirodalmi alkotások értelmezése, a közlelmúlt és a jelen erdélyi irodalmának jelenségeire reflektáló írások, identitás és másságról alkotott kép alakulásának vizsgálata, az imagológiai szempontok, az interdiszciplináris tájékozódás, társadalmi -kulturális kontextusba ágyazása az irodalmi jelenségeknek.
A tanulmánykötetek lapjait haszonnal forgathatják a gyakorló és leendő irodalomtanárok, vizsgára készülő fiatalok, de a széles olvasóközönség érdeklődését, kiváncsiságát is felkeltik a bemutatott, értelmezett művek elolvasása iránt. Ezek az írások továbbgondolkodásra késztetnek, olvasásra ösztönöznek.