Dr. Száva Tibor-Sándor pályáját Kelemen Katalin ismertette röviden, majd Czegő Zoltán író felvezetőjében méltatta a szerző példaértékű munkásságát, amellyel a székelyföldi magyarörmény családok múltjára, történetére vonatkozó rendkívül értékes, gazdag adattárat hozott létre.
A beszélgetés során a szerző, aki immár három évtizede kutatja a székelyföldi örmények múltját, az örmény családok gyökereit, vissszaemlékezve pályájára, beszélt megjelent köteteiről, azok létrejöttének körülményeiről, indítékairól.
A műszaki végzettséggel rendelkező Száva Tibor-Sándor Csíkszeredában született, 1986 óta él Bécsben, 1993-ban Miskolcon megszerezte a műszaki tudományok doktora címet. Műszaki szakírói munkássága is jelentős, ugyanakkor érdeklődése évtizedek óta a székelyföldi magyarörmények históriájának felkutatására irányul.
Bécsben kezdett el folyamatosan publikálni, előbb a bécsi Erdélyi Magyarok Ausztriai Egyesülete lapjában, főleg jegyzeteket, publicisztikát közölt. Írásai megjelentek a budapesti Erdélyi Örmény Gyökerek és a kolozsvári Armenia folyóiratban is. Emellett publikált a Hargita Népe, Háromszék napilapokban, valamint a kanadai Tárogatóban. Az örmény családok genealógiájának, szétrajzásának felkutatására fordított munkássága erdeményeként 1995 óta jelennek meg kötetei. A levéltári források kutatása mellett az örmény családokban élő szájhagyományra is támaszkodik köteteiben.
Elsőként A csíkszépvízi Száva család című, saját családi kapcsolatait felkutató kötete jelent meg (Győr, 1995); új, bővített kiadása a csíkszeredai Pallas-Akadémia Kiadó gondozásában jelent meg 2000-ben. További kötetei: Szépvízi magyarörmények nyomában (Győr, 2003); Magyarörmények az első világháborúban (Budaörs, 2004); Erdélyi magyarörmények az első világháborúban (Csíkszereda, 2005); Gyergyói és szépvízi magyarörmények nyomában (Csíkszereda, 2008). 2012-ben a csíkszeredai Alutus Kiadónál jelent meg Székelyföldi magyarörmény családok című könyve több mint 800 oldal terjedelemben, hatalmas mennyiségű genealógiai adatot tartalmaz az örmény családokról.
Legújabb könyve idén jelent meg, a "Biblioteca Barcensis" sorozat hatodik könyveként, a Brassói Lapok gondozásában. Az eltüntetett brassó-bolonyai evangélikus temető című azon elhunytaknak állít emléket, akik jeltelenül porladnak a föld alatt, méltatlanul elfeledve, mert az evangélikus temetőt Brassó központjában 1987-ben lerombolták. A kötet adatsorai értékes forrásként szolgálnak a Brassó történetével foglalkozó kutatások számára, például a város régi utcaneveiről, vagy a városlakók foglalkozására, betegségeire, az elhalálozás okaira vonatkozóan.
A találkozón tervekről is beszélt Száva Tibor-Sándor, többek között egy tanulmánykötetet szeretnének megjelentetni, amelynek egyik társszerzője, a könyv a csíkszentmihályi születésű Bodor Ferenc ágyúöntőnek állít emléket, aki az 1848-49-es szabadságharc idején a csíkmadarasi lőporgyár vezetőjeként tevékenykedett, és a "csíkszéki Gábor Áronként" is említik, de az utókor szinte elfeledte. A kötettel szeretnék ismét bevinni a köztudatba a csíki ágyúöntő személyét.
A közönség soraiban ülők közül is többen megszólaltak, méltatva Száva Tibor értékes munkásságát. Kötetlen beszélgetéssel, dedikálással, jó hangulatban ért véget a találkozó.