Azzal a céllal indította el a könyvtár a honismereti vetélkedőt a Hargita megyei 6-8. osztályos diákok számára, hogy a résztvevők játékos és komoly feladatok során jobban megismerhessék térségünk kulturális és természeti értékeit, hagyományait, neves személyiségeink munkásságát.
A vetélkedő három fordulóban zajlott, az első fordulóra Hargita megye 18 településéről, 21 iskolából 46 csapat, közel 150 diák nevezett be, ezek közül 37 csapat oldotta meg sikeresen a feladatlapot. Az elért eredmény alapján 14 csapat vett részt a következő fordulóban, ők a megyei könyvtárban mutathatták be lakóhelyük vagy környéke valamely kulturális vagy természeti értékét. A verseny szoros volt, az első két forduló eredményei alapján 8 csapat (6 iskola képviseletében) jutott tovább a vetélkedő döntőjébe, amelyet 2016. október 20-án szerveztünk meg.
A döntőn a csapatok közösen dolgoztak, a következő témakörökben kaptak feladatokat: Hargita megyei kulturális értékek, épített örökség, műemlékek és természeti értékek (borvízek és gyógyfürdők, természeti ritkaságok), valamint neves Hargita megyei személyiségek munkássága. Ezen kívül minden csapat bemutatott egy mondát, vagy történetet, amely saját településükhöz, vagy annak közvetlen környékéhez köthető, és a székelyföldi tatárjárások emlékét idézi. A versenyre való felkészüléskor a magadott könyvészet mellett a Kájoni János Megyei Könyvtár regionális tartalmú online adatbázisaira is támaszkodhattak a versenyző diákok.
A vetélkedő döntőjén az első három legjobb csapat tagjai értékes könyvjutalomban részesültek, minden résztvevő oklevelet kapott, és mindenki hazavihette a Székelység története című tankönyv új kiadásának egy-egy példányát. A legjobb csapat egy történelmi társasjátékot is nyert iskolája számára, amelyet a Kele KönyvVár ajánlott fel.
A vetélkedő zsűrijének tagjai: Bota Szilamér történelemtanár (Nagy Imre Általános Iskola) Nagy Veronka történelemtanár (Márton Áron Főgimnázium), valmint Máthé Izabella, a megyei könyvtár munkatársa.
A verseny első díját a Kutakodók csapata, a csíkszentimrei Arany János Általános Iskola diákjai, György Ödön, Kovács Andrea, Kovács Anita, felkészítő tanáruk András Éva.
Második díjas a Kockásliliom, a csíkdánfalvi Petőfi Sándor Iskolaközpont diákjai, Lukács Szilvia, Simon Nóra, Zsók Gabriella, felkészítő tanár Szabó Katalin.
Harmadik díjas a Reneszánszok, a csíkcsicsói Kájoni János Általános Iskola diákjai, Balló Marika, Csavlovics Szász Ágota, Lakatos Ágota, felkészítő tanár Török Tamás.
Negyedik helyezett a Történelmi időutazók csapata, Kápolnásfalu, Kriza János Általános Iskola, Benedek Anita, Both Renáta, György Krisztián, felkészítő tanár Tókos Pál.
Ötödik a Márton Áron Minden Áron csapat, a csíkszentmihályi Arany János Általános Iskola diákjai, Albert Hunor, Antal Zakariás, Máté Alpár, felkészítő tanáruk Búzás Rozália.
Dicséretben részesült csapatok: a Cibrei tatárok (Csíkszentmihály), Márton Zsanett, Koncz Beáta, Tatár Krisztina; a Kápolnási betyárok (Kápolnásfalu), Both Emőke, Kele Zoltán, Lőrincz Örs; a Rozetták, a zetelaki Dr. P. Boros Fortunát Elméleti Középiskola csapata, György Bettina, Nagy Sarolta, Lukács Rákhel, felkészítő tanáruk Dimén Csilla.
A Kájoni János megyei Könyvtár szervező csapata nevében köszönjük a részvételt a diákoknak és a felkészítő tanárok munkáját. Úgy gondoljuk, a vetélkedőn résztevő diákok a játékos és komoly feladatok során régiónk sajátos értékeivel ismerkedve gazdagodhattak olyan tudással, amely közösségi, térségi identitásukat is erősíti.
A vetélkedőről a média is beszámolt:
Péter Beáta: A kutakodó csíkszentimreiek nyerték a honismereti vetélkedőt . Székelyhon.ro, Csíki Hírlap 2016. október 21.
Nemcsak ismerkedtek, nyertek is értékeinkkel. Hargita Népe, 2016. október 21.
Az eseményen a Hargita Stúdió készített videofelvételt, amely megtekinthető a You tube csatornán.