Mi, székelyek és román barátaink. Interjúk, dokumentumok és vallomások az együttélésről (Budapest ‒ Székelyudvarhely, Erdélyi Műhely Könyvek, 2018) címmel jelent meg Simó Márton író, költő, szerkesztő interjúkötete, amelyet a Kájoni János Megyei Könyvtár előadótermében 2019. február 21-én, tegnap délután mutattak be népes érdeklődő közönség jelenlétben. A szerzővel Molnár Vilmos író, a Székelyföld folyóirat szerkesztője beszélgetett.
Molnár Vilmos a könyvet bemutató recenziójában írja:
"Könyve lapjain Simó Márton húsz olyan román vagy vegyes nemzetiségű értelmiségit szólaltat meg, többnyire interjúk keretében, akik megértéssel és rokonszenvvel közelednek a székelységhez, annak történelméhez, jelenkori problémáihoz. Mitöbb, nem idegenkednek a székely autonómia gondolatától sem, s többnyire elítélően nyilatkoznak a '89 utáni román kormányok politikájáról, beleértve azt is, ahogy Bukarest a nemzetiségi kérdést kezeli.
A bukaresti román politikusok többségének és némely elvakult nacionalista újságírónak a látás- és láttatásmódját nem szabad kivetíteni az egész román népre, az erdélyi románság egészére különösen nem. Bizonyság erre a könyvben megszólalók állásfoglalása is a székelységgel, tágabban pedig a transzilvanizmussal kapcsolatban. Mintha egyre több erdélyi román kezdene rájönni, hogy Bukarest politikája számukra sem igazán kedvező." (...)
„A megszólaltatottak közt található tanár, képzőművész, mérnök, üzletfejlesztési vezető, történész, pap, szociológus és újságíró. Többnyire erdélyi románok, de akad köztük moldvai is, és olyan oltyán, aki addig még soha nem járt Erdélyben, de otthagyta a Regátot és Bukarestet, ide költözött a Székelyföldre, megtanult magyarul, felvette a magyar állampolgárságot is, és egy általa írt versben azt vallja: „...a mosolyom elejétől a könnyem végéig, fények és nyomok között, a szívem magyar." (Roxana Tudor)
A felvezetőben Molnár Vilmos hangsúlyozta: a kötetben megszólaló románok tisztában vannak azzal, hogy Erdélyben hagyományosan tiszteletben tartották a sokszínűséget.
Simó Márton idézte Kós Károly Kiáltó Szó című röpiratát, elmondta, hogy a 2018-as centenáriumi évben készültek az interjúk, amelyeket rövid változatban a Hargita Népe hasábjain olvashattunk korábban. A szerző vetítéssel kísérve beszélt a jelenlevő érdeklődőknak azokról a román személyiségekről, akik a kötetben megszólalnak.
A könyv román nyelvű változatát a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont kiadója adta ki Hargita Megye Tanácsa támogatásával. A szerző reméli, hogy a kötet valóban az egymás kultúrája iránti érdeklődést szolgálja a siketek párbeszéde helyett.