A Könyvtári Napok utolsó rendezvényeként dokumentumfilmek vetítésével idéztük fel könyvtárunk névadója, Kájoni János emlékezetét. A filmvetítés előtt sorsoltuk ki a Kájoni-kvízjáték nyerteseit.
A nagy tudású 17. századi ferencrendi szerzetes 1687. április 25-én, a gyergyószárhegyi ferencrendi kolostorban halt meg, életének 57-ik évében, halálának évfordulójára is emlékeztünk.
Kájoni születésének 390 évfordulója tiszteletére 2019 márciusában vette kezdetét a Joannes Kájoni emlékév, amelynek kezdeményezője a Hargita Megyei Kulturális Központ. A Kájoni János nevét viselő megyei könyvtár csatlakozva az emlékévhez, nagyobb figyelmet szentel az év folyamán olyan rendezvényeknek, programoknak, amelyek a köztudatba próbálják jobban beépíteni Kájoni rendkívüli, polihisztori életművét, illetve az általa képviselt szellemi értékeket. Részletek:
Kájoni személyisége elválaszthatatlanul összefonódik Csíksomlyó történetével. Itt lépett be a ferences rendbe 1648-ban, 1652-1657 között itt tevékenykedett ifjú orgonistaként, hangszerkészítőként. 1675-ben itt alapította meg a Székelyföld első nyomdáját, ahol elsőnek 1676-ban Cantionale Catholicum címmel adta ki katolikus énekeskönyvét. Nevéhez fűződik a tatárjárás utáni újjáépítés, az orgona és a templom újjáépítése.
Somlyai Miklós ferencrendi házfőnök jegyezte fel a neve után Csíksomlyón 1649-ben az újoncok anyakönyvében: "Legkiválóbb tehetségekkel megáldott, felette tevékeny férfiú és örök emlékezetre méltó. "
A könyvtár előadótermében dokumentumfilmek vetítésével idéztük fel Csíksomlyó 15-18. századi egyházi építkezéseinek történetét, a csíksomlyói ferenc-rendi szerzetesek művelődéstörténeti szerepéről, Kájoni gazdag zenei örökségének továbbéléséről is képet alkothattunk.
A Kápolnák az Úr dicséretére című dokumentumfilm-sorozat két kisfilmjét láthatták a jelenlevők (készítették: Daczó Dénes, Daczó Katalin és Ferencz Hunor. A csíksomlyói Salvator kápolna és a Szent Antal Kápolna mai állapotát mutatják be, emellett olyan érdekességekre, kutatási eredményekre térnek ki szakemberek segítségével, amelyek sehol együttesen nem találhatók meg. A filmek a Hargita Megye Tanácsa és a Hargita Megyei Kulturális Központ 2014-ben támogatott Hargita megye értékeit bemutató dokumentumfilmek készítése pályázati programjában készültek.
Kájoni gazdag életművének legjelentősebb és legismertebb területe zenei tevékenysége, ő az első erdélyi zenész, aki európai hírnévre tett szert. Több mint három évtizedes énekgyűjtésének eredménye, rendszeres összefoglalása a Cantionale Catholicum című nyomtatott énekeskönyve volt, amelyet ferences tartományfőnöksége idején, pályájának delelőjén a csíksomlyói kolostorban maga alapította nyomdában 1676-ban adott ki.
Amely mely engem erre a világosságra hozott... - Kájoni János nyomában címmel egy 1993-ban készült dokumentumfilmet is megtekinthettek az érdeklődők. A film alkotói (Szerkesztő: Péterbencze Anikó.) Kájoni János Cantionale Catholicum című énekeskönyvének nyomait és emlékezetét keresték Székelyföldtől, Gyimesen át Moldváig.
A KÁJONI KVÍZJÁTÉK eredményhirdetése, a nyertesek kisorsolása:
A Könyvtári Napok keretében egy online kvízjátékot is elindítottunk, amelynek kérdései Kájoni munkásságához, életéhez kapcsolódtak. A kérdésekre két hétig lehetett beküldeni a válaszokat, a játék április 25-én zárult le, összesen 65 válasz érkezett, amelyből 46-an helyesen válaszoltak minden kérdésre.
A játék nyerteseit is kisorsoltuk április 26-án, az első öt szerencsés játákos nyereménye: ajándékkönyvek, a Nagyjaink című könyvjelzősorozat és könyvtárunk falinaptára. Nyerteseink: Gábor Angéla, Tankó Dalma, Balogh Kamilla, Császár Klára, Szabó Bíró Brigitta.
További öt nyertesünk ajándéka a Nagyjaink című könyvjelzősorozat és a könyvtár falinaptára.
Gratulálunk a nyerteseknek, köszönjük mindenkinek, aki velünk játszott!