Sántha Attila József Attila-díjas író volt könyvtárunk vendége a XV. Hargitai Megyenapok rendezvénysorozat keretében. Fodor úr, a boldog óriás című Fodor Sándor-monográfiáját öt Hargita megyei településen mutatták be. Csíkszeredában 2019. június 5-én délután, a Székelyföld folyóirat szerkesztőségének falán elhelyezett Fodor Sándor emlékplakett felavatását követően került sor a találkozóra. A megyei könyvtár előadótermében Molnár Vilmos író, a Székelyföld szerkesztője beszélgetett Sántha Attilával.
Nem csak az író Fodor Sándorról hallhattunk, hanem az emberről is. A közönség soraiból is többen megszólaltak, akik ismerték az írót, és megosztották a hozzá kapcsolódó személyes emlékeiket. A bemutató után Sántha Attila a könyvtár olvasóinak is dedikálta legújabb köteteit. Bővebben:
A Fodor úr, a boldog óriás az elsőként megjelent Fodor Sándor monográfia. A kézdivásárhelyi Zelegor Kiadót Sántha Attila hozta létre 2006-ban, ennek a kiadónak a gondozásában látott napvilágot a monográfia, amelyet kiegészít a Kuszálik Péter által összeállított terjedelemes életmű-bibliográfia. Sántha Attila egy olyan író életművét hozza közelebb az olvasóhoz, „aki olvasmányosan és mégis mesteri szinten szól szeretetről, jóságról, jóravaló restségről, vágyainkról, a szabadságról, annak hiányáról.”
A beszélgetés során szó esett azokról a Fodor Sándor művekről is, amelyeket kevésbé ismerünk, vagy amelyek nem kerültek be a köztudatba, de mégis igazi nagy író alkotásai, mint a Bimbi Tábornok, Tíz üveg borvíz, A feltámadás elmarad, vagy a Megőrizlek című kisregény.
Fodor Sándor nem a nagy, sorsfordító eseményekről, hanem egyszerű, mindennapi emberi történésekről írt, saját élete élményei is beleszövődnek a Csipike és a Fülöpke történetekbe, amelyek a gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt szólnak.
Az író emberi arca is elénk tárul a monográfia lapjain:
"Sántha Attila, a becsületes, a józan, a tiszteletreméltó és a segítőkész, őszinte ember képét tárta elénk. Egy olyan íróét, akinek művei lebilincselőek. Éltében nem is volt kellőképpen értékelve. De, ahogy ő is fogalmazott, azon írók közé tartozik, akiknek a csillaga később ragyog fel.
Sántha Attila mongráfiája olvasmányos és nem föltétlen objektív, mert nem is tud az lenni. Nem lehet annyira elvonatkoztani a gondolatokat, hogy az legyen. Természetesen mások véleménye érvényre van juttatva."