P. Buzogány Árpád röviden ismertette a kiállítás létrejöttét és anyagát, a 16 pannón Haáz Ferenc Rezső etnográfusnak, képzőművésznek, múzemalapítónak a székelyföldi népviseletről készített rajzai és akvarelljei láthatók.
Haáz Rezső, a nevét viselő székelyudvarhelyi múzeum alapítója, 1932-ben készítette a viseleteket ábrázoló sorozatot, amelyet több alkalommal is bemutatott Székelyudvarhelyen, ezek később nyomtatott lapokra is kerültek, és úgy árusították őket. Hiteles forrásaként szolgálhatnak az udvarhelyszéki, csíki, gyimesi viseleti daraboknak, vannak a képek között románokat, szászokat, és akár gyimesi csángókat ábrázoló darabok is, így a rajzok betekintést nyújtanak az Erdélyben együtt élő népek sokszínűségébe is. 2016-ban a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont által képeslapsorozatként is kiadta az akvarelleket.
A bemutatott rajzok a Haáz Ferenc Rezső örökösei, a Haáz Rezső Múzeum, valamint a képeket feldolgozó és nyomtatásra előkészítő Balázs Ödön tulajdonát képezik.
A kiállításon a homoródalmási, felsőrákosi, peteki, székelymuzsnai, kecseti, gyulakutai-siklódi, kisfaludi, lövétei, lövéri román, bátosi szász, gyergyóvidéki, csíkvidéki, gyimesfelsőloki női és férfiviselet látható.
Kisné Portik Irén néprajzkutató rendkívül adatgazdag előadásában összehasonlította az egyes tájegységek viseletét, főként Udvarhely vidékének népvisleti sajátosságait mutatta be, vetített képekkel illusztrálva a női és férfi viselet hagyományos darabjainak jellegzetességeit, elkészítésük technikáit.
"Ahány tájegység viseletébe adatott meg a szerencse, hogy beleöltözzek, mindig éreztem valami mást, de mindegyik titokzatos és fenséges érzést kölcsönöz a viselőjének. Nem is tudom, hogy a globalizáció hogyan tudott kivetkőztetni minket ezekből a gyönyörűségekből" – mondta előadásában Kisné Portik Irén.
Nemcsak rontás ellen díszítették a ruhákat, hanem termékenységvarázsló motívumokkal is: virágokkal, gyümölcsökkel, levelekkel, pimpóval - hangzott el. A szövés különböző technikáiról is beszélt, és bár nem volt szövészetben szakavatott a közönség, mégis egyértelmű volt: az, ahogyan elődeink szőttek, egyedülálló leleményességre és elképesztő ügyességre utal.
A megnyitóról és az előadásról a Hargita Népe napilap 2020. október 16-án megjelent cikke is beszámolt:
Székelyföldi népviseletek Haáz Rezső képein