Daczó Katalin legújabb könyvét ismerhettük meg tegnap, 2021 február 11-én délután a Kájoni János Megyei Könyvtár előadótermében tartott könyvbemutatón és közönségtalálkozón. A Jeles alcsíkiak címmel megjelent életrajzi adattár egy kiadványsorozat első kötete, amely A-tól D-ig veszi számba a kistérséghez születésük vagy életútjuk révén kötődő személyiségeket, akik valamilyen területen maradandót alkottak, kiemelkedtek a közösségből, életpályájuk emlékezetre méltó. Az Alcsík Kistérség Társulat megbízásából, az Alutus kiadónál megjelent életrajzi adattár értékes adatokkal szolgál a csíki helytörténeti kutatásokhoz. Daczó Katalin több évtizede kutatja neves csíki személyiségek életrajzát, több ezer személy adatai szerepelnek folyamatosan bővülő adatbázisában. Az alcsíki életrajzi adattár első kötete 51 jeles személyiség életpályáját mutatja be. A tervek szerint négy kötet fog napvilágot látni a sorozatban. A találkozón Kőrössy Erika beszélgetett a szerzővel. Részletek:
A kötet bemutatóját nagy érdeklődés övezte, hiszen a csíkszentmártoni születésű Daczó Katalin újságíróként, televíziós szerkesztőként, dokumentumfilmek rendezőjeként végzett tevékenysége szorosan kötődik térségünk és városunk történetének megismeréséhez, feltárásához. Szerteágazó munkásságát számos díjjal ismerték el.
A járványügyi előírások betartása érdekében a helyek számát sajnos korlátozni kellett a teremben, az érdeklődők hamar elfoglalták a helyeket, emiatt voltak, akik már nem vehettek részt az előadáson.
A könyvtár munkatársa, Kelemen Katalin köszöntötte a jelenlévőket, kiemelte Daczó Katalin értékteremtő munkáját, elmondta, hogy a most megjelent kötet valóban hiánypótló, hiszen csíki személyiségekről még nem jelent meg életrajzi lexikon vagy adattár. Gergely András, az Alcsík Kistérség Fejlesztési Társulás elnöke az adattár létrejöttének előzményeiről beszélt. Gergely András szerint napjainkban különösen fontosak az ilyen jellegű kiadványok, hiszen elődeink tevékenysége sokszor példamutató számunkra, munkásságuk valóban emlékezetre méltó.
Kőrössy Erika a kötetről kérdezte a szerzőt. Elsőként a „Mit jelent jelesnek lenni?" – kérdést tette fel. Daczó Katalin válaszából kiderült, hogy az adattárban megtalálható személyiségek betöltött tisztségük, tevékenységük vagy, tudományos munkásságuk révén sorolhatók a jelesek közé. Kőrössy Erika szerint az adattár tárgyilagos módon közlít az életrajzokhoz, a személyekről nem tartalmaz értékítéletet. A beszélgetés során szó esett a kötetben bemutatott egyes személyek történeteiről is. A szerző több érdekes életútra, információra is kitért, számára mind az ötvenegy személy fontos, a kedvence valamilyen szempontból. Elhangzott az is, hogy vannak a személyiségek közt olyanok, akiket jeltelen sírba temettek, ez a kötet számukra "sírkő gyanánt szolgál."
Daczó Katalin régi elképzelésének egy kis töredékét válthatta valóra az alcsíki életrajzi adattár első kötetének megjelenésével. A kötet szerkesztői előszavában írja: "hiszem, hogy bár rendszerek jönnek és mennek, mindig szükség lesz lexikális adatokra és emlékezőkre még inkább."
A bemutató kvízjátékkal zárult, a jelenlevők felmérhették tudásukat a kötetbe foglalt személyiségek életrajzával kapcsolatosan. A kötet kiadását támogatta a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. valamint a Hargita Megyei Kulturális Központ is.
A Hargita Népe napilap közölt interjút Daczó Katalinnal a könyv megjelnése kapcsán: Péter Ágnes: Jeles alcsíkiak. Hargita Népe. Műhely. 2021. február 12.
A könyvbemutatóról a sajtóban:
Péter Ágnes: Bemutatták Daczó Katalin Jeles alcsíkiak című könyvét. Hargita Népe 2021.február 11.