Május 18-án a Kájoni János Megyei Könyvtárban a parajdi születésű jeles néprajzkutató, dr. Barabás László sóvidéki írásaiból, közléseiből összeállított Szikonyország eltűnőben? című tanulmánykötetét ismerhettük meg.
A Hargita Megyei Forrásközpont könyvkiadója gondozásában megjelent kötet a Sóvidék közelmúltjába, ünnepi szokásaiba, népművészetébe, kézművességébe nyújt betekintést. P. Buzogány Árpád szerkesztő, a Forrásközpont munkatársa méltatta a kötetet és beszélgetett a szerzővel. Részletek:
Barabás László Parajdon született, 1970-ben szerzett magyar nyelv és irodalom szakos tanári oklevelet a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetemen. Tanárként majd újságíróként dolgozott, 1991-től a marosvásárhelyi Kántor-Tanítóképző Főiskola tanáraként, 1993-2014 között igazgatójaként tevékenykedett, valamint a Károli Gáspár Református Egyetem tanáraként.
Első népszokás-monográfiája 1998-ban jelent meg Forog az esztendő kereke – sóvidéki népszokások címmel. Azóta számos néprajzi tanulmánykötete, szokásmonográfiája napvilágot látott, amelyeknek csupán a címeit felsorolni is hosszas lenne. Munkásságát számos kitünetés fémjelzi, többek közt 2017-ben vehette át a Kriza János Néprajzi Társaság életműdíját.
A szerkesztő, P. Buzogány Árpád röviden ismertette a kötet tartalmát, amelybe többet is beválogattak a nyolcvanas években közölt írásaiból, betekintést nyújtva Parajd, Alsó- és Felsősófalva, Atyha, Korond, Pálpataka, Fenyőkút, Siklód, Szováta, Szakadát, Illyésmező és Sóvárad közelmúltjába: ünnepi szokásaiba, népművészetébe, kézművességébe. A kötetben Rapsóné hintóján (Táj és népe) címmel a vidéket mutatja be a szerző. Mesterekről és mesteremberekről szól a következő fejezet (Hegedűért székelykaput). Hol lesz megállásom? címmel foglalták egybe a társadalomnéprajzi témájú írásokat. Legterjedelmesebb rész (Akiket fog a figura) a lakodalom, téli munkaszokások, farsangtemetés, húsvéti zöldágtevés és hajnalozás, pünkösdi királynézás és hesspávázás, szüreti bál, karácsonyi ünnepkör népszokásainak bemutatását tartalmazza. A kötetet záró fejezet (Felelj, ha kérdeznek!) a szülőföldhöz kötődés vallomásos beszélgetéseit tartalmazza a szerzővel.
A beszélgetés során Barabás László néprajzi érdeklődése gyermekkori gyökereiről is beszélt. Megtudtuk, honnan ered a Szikonyország kifjezés, Sóvidék agyagos, "szikonyos" földje magzarázza a szó eredetét.
A beszélgetés végén a jelenlevők olyan filmritkaságokat láthattak, amelyek ízelítőt nyújtottak Sóvidék népszokásaiból és népzenéjéből: Betlehemezés Illyésmezőben (Miholcsa Gyula és Barabás László filmje, 1992), Farsangtemetés Alsósófalván (Barabás László és Schnedarek Ervin filmje, 1982) és Hajnalozás Alsósófalván (Szabó Károly, Kötő Zsolt, Barabás László, Karácsony-Molnár Erika, 2000).